Generace Y

cropped-remix

Generace Y je pojem, který se poprvé objevil v srpnu 1993 v časopisu Advertising Age, přičemž popisoval generaci dětí narozených v letech 1986 – 1997. Dnes už označuje i generaci narozenou mezi lety 1974 – 2004. Generace Y se chápe jako následovník generace X a generace MTV. Objevily se i pokusy označit tuto generaci anglicky jako Millennials nebo jako internetovou generaci (iGen) a dát jí název podle klíčových události a trendů, které se jí týkají.

Tato generace se v pracovní oblasti zřetelně liší od svých rodičů (tzv. generace X), kteří měli díky díky komunistickému režimu úplně jiné pojetí o pracovním procesu, životním stylu a představě, že jim místo zůstane až do důchodu. Dnešní mladí mají k práci jiný přístup a představy stereotypu se přímo děsí. Mnoho z nich pracuje v homeoffice nebo sdílí společný prostor inspirativní coworkingové kanceláře, začínají s podnikáním, rozjíždějí vlastní projekty a cizí jim není práce, prodej či nákup čehokoliv přes internet. Jsou ochotní investovat peníze i do vlastního vzdělání (kouching, grafické, jazykové kurzy) a tempo svého kariérního růstu si určují sami. Daleko víc využívají firemní benefity, jsou zvyklí pracovat dlouho do večera i o svátcích. Zároveň s klidem opustí dobře výnosnou práci kvůli změně i osobnímu pohodlí. Často je tedy volný čas důležitější než plat. Zkušený freelancer často pracuje odkudkoliv, cestuje po světě, získává zkušenosti, poznává místní zvyky nebo místní kuchyni. Někdo ukončí práci, cestuje a pro svou obživu využije např. možnost pracovního víza v Austrálii a po uplynutí lhůty se přesouvá na Nový Zéland či jiných destinací.

Zkrátka tato generace se umí prodat. Na důchod rozhodně nečekají a jiné mají i partnerské vztahy. Život „single“ nebo jen partnerské soužití na hromádce bez uzavření manželství je stále více obvyklé. Zkrátka hodnoty minulých generací už jim nic neříkají a žijí si podle svých představ. Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si třeba příspěvek: http://student.e15.cz/agora/je-generace-y-zhouba-nebo-spasa-1283800

A co vy? Žijete v duchu hodnot svých rodičů nebo už sami za sebe?

Zdenka Bočková, ICM Český Brod