Gorol ovládnul Jablunkov

Jablunkov – Uplynulý víkend se do Jablunkova sjeli všichni gorole, aby také písní, tancem a krojem vyjádřili svůj vztah ke svému kraji. Průvodcem po třiašedesátém Gorolskim świętu mi byl Radek Matuszny, programový ředitel třídenního mezinárodního folklórního festivalu. Na festival začal chodit od svých šesti let s rodiči. Od té doby tu ani jednou nechyběl. Radek pracuje v Praze. „Nebýt gorolem, tak se do rodného kraje každý týden nevracím,“ říká o svém vztahu ke kraji Matuszny. Do rodného kraje se vrací za všudypřítomnou tradicí, která se promítá do jídla, pití nebo způsobu mluvy.

„Být gorolem pro mě znamená ctít tento kraj. Obléknout se do kroje, zatančit, zazpívat. Ale hlavně, člověk musí cítit, že ho něco pojí k tomu kraji,“ dodává Matuszny. Jeden ze způsobů udržování tradice je i každoroční pořádání festivalu. „Přicházím zde kvůli atmosféře a pocitu, že tu najdu to naše“, zdůvodňuje své motivy každoroční návštěvy Marie Solnická. Tím našim myslí domácí jídla, jakými jsou například „placki se špyrkami“, maso s kapustou, borůvkové koláče nebo vystoupení místních folklórních skupin. „Všechno jídlo připravují místní skupiny PZKO ve stylizovaných dřevěnicích, které představují místní obce. To, že zde nenajdeme hamburgery, je také jedna z tradic, kterou si festival drží a čím je výjimečný,“ říká Matuszny.

Kromě zážitků z vystoupení nebo ochutnávky jídel a pití si mohli návštěvníci odnést výrobky od tradičních řemeslníků. „Většina tradičních řemeslníků je sdružena pod značkou „gorolská svoboda“, která garantuje, že daný řemeslník nebo umělec vyrábí své dílo starými technikami,“ vysvětluje další způsob uchování tradice Radek Matuszny. Logo „gorolska svoboda“ je puncem kvality. Odnést jste si mohli proutěné košíky, nádoby na mléko, tvárnice na máslo, náhrdelníky z kostí, drátěné věci nebo malované perníky.

„Gorolski święto je zařazeno do cyklu folklórních přehlídek tzv. Týden beskydské kultury. Ten se koná celý týden v různých městech Polska – Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Ujsoły, Istebna. Jablunkov je zde jako jediný z České republiky. I díky tomu je v posledních letech Gorol obohacen o mnohá vystoupení z dalekých krajů. Letos přijely soubory z Polska, Keni, Rumunska a Kostariky, které návštěvníkům představili svoje regiony.

Mezi návštěvníky najdeme i hodně mladých lidí. Mezi nimi jsou i Dorota a Roman, kteří dvě hodiny pracují na hlavní bráně, aby pak mohli být zdarma na festivalu. „Byli jsme tady i loni, a letos jsme dostali tuto možnost odpracovat si vstup zdarma,“ říkají Dorota a Roman. Nejvíce je láká sobotní večerní gorolski karneval, na kterém vystupují kapely Glajzy a Hec společně s dýdžejem.  Mezi mladými se najdou i takoví, které folklór neláká. Jsou tady hlavně kvůli kamarádům. „I o tom je náš festival. Setkávají se zde lidé, kteří se celý rok nevidí a tady na Gorolu se potkají,“ říká Matuszny. Je to místo pro setkání i pro celé rodiny. Někteří již mají termín příštího Gorola v kalendáři a přijíždějí na festival z Polska, Belgie nebo Ameriky.

Na konci naší procházky po festivalu Radek říká: „ Táhne mě to tady a vím, že tady jednou skončím.“ A věřím tomu. A i kdyby zůstal v Praze, zůstane v něm celá tradice, kterou zde načerpal, načerpává a jistě bude dál čerpat.

Petr Kantor, regionální koordinátor – redaktor, kraj Moravskoslezský

Přidej komentář jako první k "Gorol ovládnul Jablunkov"

Zanechte komentář