Gorole zahájí už 63. Mezinárodní folklórní setkání

Jablunkov – Folklórní soubory, přátelská setkání, tradiční řemesla a místní jídlo a pití jsou hlavní důvody, pro které přijíždějí na „Gorolski Święto“ tisíce lidí všech generací. Letos se milovníci folklóru a tradice setkají od pátku 6. srpna do neděle 8. srpna v městském lese v Jablunkově na scéně přírodního amfiteátru. Zde se také odehraje hlavní část programu 63. Mezinárodního folklorního setkání, kde vystoupí folklorní soubory a kapely z místního regionu, z Čech, Moravy, Slovenska a Polska V pátek odpoledne předá starosta města Jablunkova, Petr Sagitarius klíče od města panu Janu Rylkovi, předsedovi pořadatelskému sdružení místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v ČR.

Pátek patří ryzímu folkloru, který nepodlehl komercializaci. Sobota je zasvěcena horalskému folkloru, kdy se představí místní folklorní skupiny. Vrcholem sobotního programu bude vystoupení souboru Inspiraciones Costarricenses z Kostariky. Vystoupení je možné díky kooperaci s Týdnem beskydské kultury v Polsku, kromě Kostaričanů letos vystoupí Pith of Africa Musical and Dancing Group (Nairobi, Keňa), Ansambul Folcloric Doina Timisului (Timiszoar, Rumunsko) a Detvan (Detva, Slovensko). V neděli se tradičně zahajuje v místním kostele ekumenickou mší za doprovodu not folklorních kapel. Po mši se všechny folklorní skupiny představí v průvodu, který projde Mariánským náměstím až do Městského lesa.

V programu festivalu je přehlídka lidových zpěváků, kapel a hudebníků hrajících na archaické a unikátní hudební nástroje, věnovaná originální a původní hudbě Beskyd, obrázky ze života beskydských Gorolů, krojový průvod s alegorickými vozy, večerní lidová veselice, noční muzicírování u vatry.

O popularitu Gorolskigo Święta se postarali také lidoví vypravěči. Władysław Niedoba alias Jura spod Grónia spolu s Ludwikem Cieńciałą – Maciejem vytvořili v letech 1954 -1984 neopakovatelnou dvojici známou svými komicko-satirickými dialogy. Starší návštěvníci si pamatují rovněž Aloise Ligockého jako tak zvaného Michoła. V letech 1985-1997 pokračovali v této tradici Władysław Młynek a Tadeusz Filipczyk.

Že mají místní lidé rádi humor, dosvědčují také doprovodné programy, jako sportovní závody „O Dzbanek Mlyka“ nebo turistický pochod „O Kiyrpce Macieja“. Na jarmarku lidových řemesel předvedou svůj fortel a um kováři, zvonkaři, bednáři, koláři, tesaři, košíkáři, provazníci, tkalci, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, výrobci těšínských krojů, tradičních hudebních nástrojů (píšťalek, fujar, gajd) a jiní. Návštěvníci nemusí jenom pozorovat lidové výrobce při práci, ale mohou si i sami vyzkoušet svoji dovednost. Ve všech dřevěnicích, kterých je v areálu kolem 20, jsou připraveny speciality gorolské kuchyně, jako placki, jelita z kapustóm, bachora, bigos a na salaši gazda nabídne čerstvě vyrobený ovčí sýr.

Festival je jedním z nejstarších festivalů v naší republice – na počátku stály první poválečné polské slavnosti v letech 1947-1948. Přes 60 let udržuje svébytné historické a novodobé tradice polské národnostní menšiny žijící na Těšínsku a prostřednictvím lidové kultury pěstuje dobré vztahy s ostatními národnostmi a sousedními zeměmi.

Petr Kantor, regionální koordinátor – redaktor, kraj Moravskoslezský

Přidej komentář jako první k "Gorole zahájí už 63. Mezinárodní folklórní setkání"

Zanechte komentář