Haná a Jeseníky z ptačí perspektivy? Stačí jen zdolat schody rozhleden

Olomoucký kraj patří k těm s nejmenším počtem rozhleden a vyhlídkových věží u nás. Na první pohled by se neznalému mohlo zdát jasné proč – vždyť kdo by stavěl rozhlednu v hanácké rovině, která tvoří většinu kraje? Tento závěr je však poněkud unáhlený, protože znalý zeměpisu ví, že Haná je lemována vrchovinami a ani ona samotná není zcela rovná. A to nemluvě o Jeseníkách.


Nebudeme-li brát slovo rozhledna jako termín pro stavbu speciálně na koukání z výšky na svět vybudovanou, tak je poměrně zavádějící i ono spojení nejmenší počet – Olomoucký kraj totiž různých vyhlídkových věží a plošin nabízí poměrně dost a podívat se z výšky můžeš prakticky na celý kraj.

Pohled z rozhledny na Svatém Kopečku, autor: Martin Višňa

Pohled z rozhledny na Svatém Kopečku, autor: Martin Višňa

Jen v samotné krajské Olomouci můžeš vystoupat na věž chrámu sv. Mořice či chrámu sv. Michala v centru města, z obou je krásný rozhled na historický střed Olomouce. Z rozhledny v zoo na Svatém Kopečku pak uvidíš nejen zdejší poutní místo s bazilikou a celou hanáckou metropoli z výšky (a s několikakilometrovým odstupem), ale také široké okolí města. Výtahem se také můžeš nechat vyvézt do restaurace v 18. patře věžáku Regionálního centra u vlakového nádraží a kochat se výhledem na Olomouc při jídle.

Svoji troškou do „vyhlídkového mlýna“ přispěly také některé městské samosprávy v kraji zpřístupněním radničních věží. Vynecháme-li věž olomoucké radnice, tak se nabízejí ještě výhledy ze šumperské, hranické a také z litovelské, o které se tvrdí, že je nejvyšší věží na Moravě, ovšem myslí se tím na řece Moravě, protože věž stojí přímo nad vodním tokem. S vodou je spojena také věž Spanilá tovačovského zámku, z níž si z výšky prohlédneš soustavu rybníků u Tovačova a ještě široké okolí. Vyhlídku nabízí i věž zámku v Přerově, v němž sídlí Muzeum Komenského, spolu s expozicí historických vedut města. Nedaleký Helfštýn a jeho tzv. husitská věž skýtají zase výhled do krajiny Moravské brány, v rámci samostatného okruhu je pak přístupná také věž pohádkového Bouzova s rozhledem na kopce Bouzovské vrchoviny. Až do Beskyd pak lze v dohlédnout ze zámku v Dřevohosticích.

Háj u Šumperka

Rozhledna v Háji u Šumperka, zdroj: www.rozhledny.unas.cz

Dostáváme se již k samotným rozhlednám, které primárně jako vyhlídkové věže vznikly. Není jich mnoho a vyjma zmíněného Svatého Kopečku je lze najít především v Jeseníkách. Nejstarší z nich je rozhledna Biskupská kopa nad Zlatými Horami, z níž je krásný výhled i na kus Polska – věž totiž stojí na česko-polské hranici a je při ní i pěší hraniční přechod. Jen o rok mladší je rozhledna Zlatý chlum nad Jeseníkem s výhledem na město, jesenický masiv a také do Polska. Pohled přes hranice nabízí také věž Borůvková hora v Rychlebských horách na Javornicku. Rozhledna tu stojí od roku 2006 na místě bývalé dřevěné stavby ze 70. let 19. století. Také věž Háj u Šumperka je nová – v roce 1996 se podařilo obnovit vyhlídku v místě původní rozhledny z roku 1934. Z Háje se ti naskytne výhled až k Orlickým horám nebo na Litovelské Pomoraví.


Rozhlednu ale ukrývá také třeba vesnička Vitčice u Němčic nad Hanou, zdejší osmimetrová dřevěná vížka zvaná Štátula nabízí výhled především na Vyškovsko a Chřiby. Ku Vyškovu a také ku Drahanské vrchovině pak shlíží další dřevěná vížka na vrchu Předina u Dobrochova (jižně od Prostějova), nedaleko ní se prý nachází střed Moravy. Na Prostějovsku lze najít také dvě věže, které nejsou přístupné, ta první slouží k meteorologickým měřením na vrchu Skalky v Drahanské vrchovině, ta druhá stojí v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem a výjimečně přístupná je.


Tím jsme na konci, ovšem ne na úplném. V některých obcích se tu a tam otevřou okna kostelních věží a hlavně se mluví o stavbě některých nových rozhleden – třeba právě na Velkém Kosíři, kde se začne stavět snad ještě letos …

Radka Spurná, Regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Olomoucký

Přidej komentář jako první k "Haná a Jeseníky z ptačí perspektivy? Stačí jen zdolat schody rozhleden"

Zanechte komentář