Hip hop jako Pat a Mat

„„… kultúra tej ulice a to znamená „hip hop““ – tato slova zní v songu známého rapera. Přesně jak říká svým textem, hip hop je jedna velká rodina. Ale neměla by být jedna velká komunita tvořena láskou a vědomím, kým členové této velké famílie jsou?
Většina raperů si prožila svůj sen. Z ulice se dostali až na vrchol rapového světa. Ale je každý „hiphoper“, kterému rozkrok visí proklatě nízko, hiphoperem? Kdysi to bylo víc „kůl“ než je to teď. Kdo nosil volné kalhoty, mikinu velikosti XXL a boty připomínající menší lodě, byl postrachem celého okolí. Většinou si každý pod partičkou takovýchto lidí představil gang z ulic USA se zbraní někde v kapse. Naštěstí se tato móda nějak uklidnila. Ale ne moc.

Občas potkávám na ulici mladý „fakt hustý tejpky“. Asi bych z nich měla mít strach. Nevím proč, ale spíš mi to přijde směšný. Partička potácejících se kluků, jejichž chůze připomíná spíš chodící obří batole. Možná je to kvůli té hudbě (nemám nic proti rapu), ale pokud mají tihle „týpci“ čepice s nápisem „SWAG“, proč si teda nekoupí sluchátka?

Hip hop vznikl za hranicemi naší krásné zemičky, a to v 70. letech v New Yorském Bronxu. Postupem času se rozprostřel do každého koutku světa.

Hiphoperem ale není každý, kdo nosí volnější kalhoty. Jo, možná ten chlap v montérkách je vyznavač stylu hip hop, ale moc bych na to nesázela. K hip hopu se po stylu hudby, tance a oblíkání přidal i výtvarný styl – graffiti. Mně osobně se to fakt líbí! Z některých výtvorů mi až padá brada na zem, ale někdy se mi chce fakt brečet – smíchem nebo lítostí?

Hodně mladých rozmazlených borečků si myslí, že mají „swag“ a že jsou drsní… asi jako dětská plínka. Jak už jsem psala, osoby, které uznávají hip hop styl, jsou především ti, kteří v životě něco prožili. Svým uměním to chtějí dát najevo. A přesně od toho byl stvořen hip hop.

 

 

ICM Třebíč, Kateřina Veselá

Přidej komentář jako první k "Hip hop jako Pat a Mat"

Zanechte komentář