„HOMEMADE: DO IT YOURSELF!“ VÝMĚNA MLÁDEŽE V BELGII 31. 8.–9. 9. 2016

Fotka_Belgie

Letos v září jsem se zúčastnila výměny mládeže v Belgii, která se konala ve vesnici Botassart. Účast byla mezinárodní, kromě Belgičanů a naší šestičlenné české skupiny se zúčastnili ve stejně početných skupinkách ještě bratři Slováci, Francouzi, Italové, Litevci a Rumuni.

Téma naší výměny znělo „Homemade – Do it yourself“. Aneb naučit se zhotovit produkty a výtvory doma a vlastníma rukama, jednoduše dle hesla „co si neuděláš sám, to nemáš“. A to všechno navíc hezky mezinárodně. Cílem našeho jedenáctidenního snažení bylo vytvořit dostatek produktů jako například přípravky na mytí podlahy, mýdlo, svíčky, vlastnoručně šité knížky a také samozřejmě něco k jídlu. Marcipán, domácí jogurt nebo třeba sezamky. Naši práci jsme den před odjezdem domů prezentovali na místním tržišti v našich vlastnoručně zkonstruovaných stáncích a výrobky rozdávali kolemjdoucím obyvatelům městečka.

Za celou dobu trvání výměny jsme stihli kromě splnění vytyčeného cíle i neskutečné množství dalších aktivit. Navštívili jsme 160 km vzdálený Brusel, kde jsme se zúčastnili poutavé přednášky o cestování po světě netradičním způsobem, prohlédli si památky a strávili noc na skautské základně. Navštívili jsme také hrad ležící nedaleko vesnice, ve které jsme měli centrálu, a prohlédli si město Bouillon, zatímco jsme plnili různé úkoly hry, kterou pro nás organizátoři nachystali výměnou za jídlo.

Lidé, kteří zrovna nezhotovovali nic z věcí, které byly potřeba na finální den, se účastnili na výstavbě pece na pizzu a přírodní sauny. Obě dvě stavby jsme ke konci projektu náležitě otestovali.

K báječnému dojmu, který jsem si z výměny odvezla, přispívá nemalým množstvím úžasná krajina jihu Belgie, kde se na každém volném kousku louky válejí černobílé krávy, běhání v řece s mou novou kamarádkou Laurou ze Slovenska i můj první let letadlem, který se uskutečnil právě díky tomuto projektu.

Pavlína Bajgarová, doprovod skupiny

ICM PrahaFotka_Belgie