Honza se hlásí na konzervatoř II.

Přinášíme druhou část rozhovoru s Honzou z Pelhřimova. Honza se hlásí na konzervatoř a v dnešní části rozhovoru se dozvíme, kam se hlásí, co takové přijímací řízení obsahuje a jak se Honza cítí. Rovnou se do toho můžeme pustit, protože nás čeká spousta zajímavých informací.

Kam se hlásíš?
„Hlásím se na konzervatoř v Brně, Ostravě a Praze na hudebně dramatický obor.“
Kdy se posílají přihlášky a kdy jsou přijímací zkoušky?
„Přihlášky se podávají do konce listopadu. Přijímačky jsou na konci ledna.“
Jak probíhají přijímací zkoušky?
„Tak tady si dovolím citaci z webových stránek http://www.prgcons.cz/zkousky_herectvi.
Jsou to požadavky na Pražskou konzervatoř.Přijímací zkoušky probíhají tak, že přijedete na danou školu na první kolo a když postoupíte tak vás pozvou na další kolo. Takže procházíte třemi síty.
Také na přijímačkách po vás budou chtít víc, než je napsáno v propozicích. Například vám řeknou, ať zahrajete na větrák, nebo vám řeknou: „Támhle jděte a sedněte si na červenou židli!“ a samozřejmě tam, kam vás porota poslala, nic není, takže si musíte poradit s různými záludnými úkoly a otázkami.
PRVNÍ KOLO – zkouška z hereckých předpokladů
Uchazeči si pro první kolo připraví:
– Přednes dvou až tří básní rozdílného charakteru
– Jevištní ztvárnění dvou až tří monologů z divadelních her nebo ze zdramatizované beletrie
– Na požádání komise, zazpívá uchazeč krátký úryvek lidové nebo umělé písně
DRUHÉ KOLO – zkouška z hereckých předpokladů
– pěvecká zkouška a všeobecná hudební zkouška
– pohybová zkouška
Uchazeči si pro druhé kolo připraví:
a) totéž co pro první kolo
b) přednes dvou lidových písní různého charakteru – pomalá, rychlá dle vlastního výběru + 1 píseň umělecká; smysl pro rytmus – reprodukce rytmického motivu; výškové slyšení – opakování; předehraného tónu, ze dvou souznějících tónů opakovat: oba, pouze vrchní, pouze spodní; kolik tónů zní; pakovat vrchní tóny dvojhlasu; hudební paměť – opakovat jednoduchou melodii, opakovat krátký melodicko-rytmický motiv; tonální cvičení – jednoduchou píseň zpívat od různých tónů, sluchové rozlišení dur, moll; hudební teorie – názvy not v rozsahu malé g -c3 hodnoty not, pomlky, dynamická znaménka, repetice, označení taktů a jejich rozlišení, durové stupnice, italské hudební názvosloví, dále názvy pěveckých hlasů; hudební seskupení interpretů
Ad c) u pohybové zkoušky se prověřují fyzické dispozice a celkové pohybové předpoklady:
krátká akrobatická sestava, která obsahuje nejméně čtyři akrobatické prvky; krátká pohybová etuda na hudební doprovod; znalost polkového a valčíkového kroku
TŘETÍ KOLO
Zkouška z hereckých předpokladů – stejný obsah jako v předchozích kolech.
Jak se cítíš?
„Když děláte přijímací zkoušky na konzervatoř (nebo aspoň do hudebně dramatického oboru) nikdy, ale opravdu nikdy si nemůžete být jistí, že vás přijmou. Můžete být mistr světa v herectví a ve zpěvu, ale prostě se třeba ten den špatně vyspíte, nebo nezaujmete porotu. Tam může rozhodnout ta nejmenší maličkost o postupu či nepostupu. Tam záleží úplně na všem. Dokonce staví ročníky tak, aby potom ve vyšších ročnících mohla ta třída hrát představení. Takže potřebují jednoho tlouštíka, jednoho hezkého kluka, jednoho hloupého Honzu, jednu krásnou slečnu, jednou čarodějnici, jednu dobře postavenou služku a podobně. To znamená, že nevezmou dva černovlasé, hnědooké kluky, ale jenom jednoho. Berou půlku třídy kluků a půlku holek. Holky to mají těžší,protože je mnohem víc uchazeček než uchazečů.
Já jak se cítím na přijímačky? No mám strach, občas panikařím, že nestíhám (i když proti ostatním, co dělají talentovky na DAMU, mám největší náskok „v historii“). To trochu přeháním, jen v historii toho mého herce v divadle, co mě připravuje. Po tom všem, co jsem slyšel a co mi kdo říkal, jsem si uvědomil, že postup je strašně nejistý. Ale nikdy to nevzdávejte. Spousta moudrých lidí mi řeklo: „Jestli se máš věnovat divadlu, tak se mu věnovat budeš i bez konzervatoře!“ Opravdu se bojím (ale báli se všichni), i když se věřím. Myslím si, že věřit si, je opravdu důležité. Ale nesmíte to zase přeháněť, jinak vás na přijímačkách vyrazí a ani nemrknete. Je to boj!“
Boj to je určitě a jak to tak vypadá, tak na dlouhou trať. Proto přejeme hodně štěstí a věříme, že v budoucnu připravíme článek o studentu z Pelhřimova na konzervatoři. Hodně štěstí!

Eva Havlíčková, regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Vysočina

Přidej komentář jako první k "Honza se hlásí na konzervatoř II."

Zanechte komentář