III. Estonsko: Jak pokračuje můj ERASMUS

Jsem v Tartu více než měsíc a počáteční nadšení mě stále neopustilo. Začínám mít pocit, že tu čas běží rychleji, protože najednou nemám tolik času na skype s rodiči a přáteli. Není to protože, bych s nimi nechtěla mluvit, ale tady se toho děje tolik, že se to nedá stihnut vše.

Škola začala být náročnější, jako pokaždé, když se učíte něco nového, ale přístup učitelů je stále velmi vstřícný a přímý. Mě příští týden čekají první kontrolní testy mých jazykových znalostí, nejdříve z estonštiny a následně z ruštiny. Vím, že to zvládnu, ale už to není jen taková zábava, jaká to byla do teď.

O zábavu se nám tu stará hlavně organizace ESN, která pořádná mnoho událostí. Vyjmenovat je všechny by bylo na dlouho, proto budu psát jen o těch, kterých jsme se sama zúčastnila. První akce byla na valentýna, protože na ERASMU je většina studentů sama, uspořádali FREE HUGS. To znamená, že jsme chodili po městě s cedulkami a nabízeli obejmutí nebo pusu zadarmo. Zároveň ve stejný dne byla oficiální uvítací recepce. Další projekt je, že můžete jít na dvě hodiny tančit vždy nějaký nový styl, zatím to byla capoeira a popping. Jedna z mých oblíbených událostí byl International food festival. Znamená to, že všichni ERASMUS studenti podle zemí uvařili nějaká svá typická jídla, která se pak ochutnávala. Účastnili studenti z Francie, Ukrajiny, Ruska, Německa, Estonska, Slovenska, Maďarska, Ameriky, Turecka, Polska, Španělska, Číny, Japonska, Rakouska a Itálie, která tento festival vyhrála. My za Českou republiku jsme připravili bramboráky, bramborový salát, perník, a česnekovou pomazánku.

Chodí se na karaoke, které je tady v Estonsku velmi populární. Také jsme byli v dětském domově, kde jsme s dětmi hráli různé společenské hry. Měli jsme estonský večer, kde nám představili jejich hudbu, národní tance, jídlo a mnoho dalšího. Příští národní večer bude francouzský, na ten se velmi těším.

Mimo události pořádané ESN organizací se koná mnoho věcí pořádaných studenty, nejčastěji to jsou oslavy narozenin, oslavy svátků (jako jarní Halloween), kde se v pokoji a chodbě sejde polovina koleje, tyto jakékoliv jiné akce pořádané na koleji končí ve 23 hodin, kvůli nočnímu klidu a přesouvají se ven do města. Často se scházíme s kamarády a spolubydlícími, proto abychom si uvařili dobrý oběd nebo večeři a v klidu si popovídali.

K ERASMU patří cestování a já s přáteli jsme navštívili Rigu, což hlavní město v sousedním Lotyšsku. V půjčovně jsme si zařídili vypůjčení dvě automobilů a v deseti lidech jsme vydali na výlet. Strávili jsme zde celý víkend, v pátek večer po příjezdu jsme objevovali noční život, v sobotu jsme si prošli město křížem krážem, protože jsme měli průvodce, připojil se k nám kamarád, který v České republice v rámci studijního programu ERASMU. V neděli jsme se vydali na pobřeží, pro mě to byl úplný ráj, cestou k moři jsme museli projít nádherným národním parku a pláž v sobě měla něco magického a fascinujícího. Dalším nezapomenutelným zážitkem z Rigy je jízda autem, protože ve městě neznají ukazatele a naši úžasní řidiči se orientovali podle turistické mapy, kde byli krásně znázorněni památky, ale některé ulice chyběli. To byl důvod, který nás mnohokrát dostal do peripetií, jako parkování na historickém náměstí. :)

V pondělí ráno jsme se přesunuly zpět do Estonska přesněji do Pärnu, kde se konaly oslavy dne nezávislosti. Tyto oslavy se každý rok konají v jiném městě a jsou velmi oblíbené, koná se vojenská přehlídka a Estonci si tento den velmi užívají. Na každém domě visí estonská vlajka, což bylo něco velmi vlasteneckého, v České republice jsou na vlajky sotva na státních budovách.

Tak takhle si momentálně užívám na ERASMU, ale myslím si, že za měsíc to budou už spíš starosti jak zvládnout zkoušky. Naštěstí ještě mám ještě čas. :)

Jiřina Krejčová, ICM Cheb

 

Přidej komentář jako první k "III. Estonsko: Jak pokračuje můj ERASMUS"

Zanechte komentář