Imatrikulace nových žáků do pražského řemesla

Praha v pondělí 3. října 2011 symbolicky přijala do stavu řemeslného dalších více jak 1800 žáků oborů vzdělání s výučním listem. Imatrikulace, která se již potřetí konala ve slavnostních prostorách Smetanovy síně v Obecním domě, má ukázat sebeurčení budoucích řemeslníků a posílit jejich váženost.

Studenti byli rozděleni do dvou skupin po více jak 800 lidí.

„V zásadě je potřeba celé veřejnosti připomínat, že budoucí řemeslníci na pražských odborných školách jsou stále potřeba, a že jejich práce není nic podřadného, díky přetrvávání takového názoru z minulých dvou desetiletí,“ uvedl Karel Fryč, garant projektu Řemeslo žije!

Imatrikulace každoročně probíhala slavnostním způsobem, žáci obdrželi pamětní imatrikulační list a drobný dárek. Akci už tradičně moderoval oblíbený speaker Vlasta Korec. „Je skvělé, že něco takového pro žáky Praha dělá, protože mnoho z nich si uvědomí, že budou mít ke společnosti určitou odpovědnost a snaží se při studiu trochu víc zabrat. Vědí totiž, že dobrý řemeslník musí umět řemeslo dokonale ovládat a základy pro to mohou získat jen v počátcích svého poznávání řemesla ve škole a na praxi. Ale jakmile by je práce rukama přestala bavit nebo si nějak vztah ke svému řemeslu zničili, pak už z nich dobří řemeslníci nebudou, a to co se mnohdy několik let učili, bez milosti navždy opustí,“ dedukoval Vlasta po setkání se žáky.

Nové učně do pražského řemeslného stavu přijal náměstek primátora pro oblast školství, sportu a památkové péče Antonín Weinert a místopředseda představenstva pražské hospodářské komory Bohumil Mach, který také pronesl imatrikulační formuli.

Jak imatrikulace probíhala, můžete vidět na následujících fotografiích.

Akci moderoval Vlasta Korec, který na začátku zvolil pro všechny "generálního tleskače"

Součástí programu bylo i taneční vystoupení

Hostitelem byl náměstek primátora hl. m. Prahy Antonín Weinert

Za žáky promluvili Pavel a Filip

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Přidej komentář jako první k "Imatrikulace nových žáků do pražského řemesla"

Zanechte komentář