Informační centrum pro mládež v Brně se přidalo k happeningu Právo mladých na informace

 

Asi každý člověk, který ve středu 16. května v poledních či odpoledních hodinách procházel Českou ulicí, nemohl minout nafukovací atrakci v ulici Skrytá. Velká matrace ucpala ulici, a každý návštěvník si zde mohl vyzkoušet běh proti síle gumového lana čili Bungee running, nebo spíše česky Gumoběh. Za doprovodu reprodukované hudby zde probíhala oslava dne Právy mladých na informace, který pořádalo Informační centrum pro mládež Brno v rámci celoevropské kampaně. V sídle ICM byla zároveň instalována výstava z afrických škol. Expozice poukazuje na fakt, že přístup k informacím a ke vzdělání není ve světě samozřejmostí a že na světě žije několik milionů dětí, které nemohou chodit do školy z mnoha důvodů, z nichž nejčastější je ekonomická situace. Ve většině afrických zemí se školné platí a spousty rodin na to nemají peníze.

Naproti tomu v České republice je kromě internetu mnoho organizací, které poskytují informace mladým lidem ve všech oblastech. Jednou z nich je síť informačních center pro mládež. Brněnské Informační centrum pro mládež, které ve Skryté ulici sídlí, se svou celodenní akcí snažila veřejnosti přiblížit své aktivity a možnosti, které jsou připraveny pro všechny mladé lidi tápající v jakémkoliv oboru. „ Pracovníci  informačních center vám s ochotou a úsměvem poradí v jakékoliv situaci, ať je to otázka hledání zaměstnání, studia v zahraničí, cestování ale i třeba v právních nebo sociálních otázkách“, řekla v živém telefonickém vstupu vedoucí Národního informačního centra pro mládež Šárka Kušková, když odpovídala na otázku, jaký je rozdíl mezi informačními centry a například Úřady práce.

Součástí slavnostního dne kromě zajímavé a hojně navštěvované atrakce, moderní reprodukované hudby byla i možnost na kartičky napsat jakoukoliv otázku pro informační centrum. Nejčastěji zazněl dotaz:

Martina, 16 let: Kde a jak bych mohla najít brigádu v zahraničí? Co je třeba pro to udělat?

Odpověď: Využití pracovní příležitosti v zahraničí je pro mladého člověka výborná možnost jak nabýt obrovské zkušenosti, poznat nové lidi a jinou kulturu a zdokonalit se v cizím jazyce. V první řadě je dobré si promyslet, v jakém oboru by si chtěla pracovat, jaký jazyk bys chtěla zdokonalit a dle toho vybrat destinaci. Výběr brigády v zahraničí by neměl mít pouze ekonomický efekt, ale hlavně by tě měl obohatit. Dobrým zdrojem je určitě webový portál www.nicm.cz , který je dobrým zdrojem informací. Samozřejmě na internetu je spousty nabídek brigád, ale vždy je dobré se poradit s někým dospělým a snažit se získat detailní informace o pracovní nabídce. Pokud Tě nějaká nabídka zaujala, určitě můžeš přijít k nám do informačního centra a poradíme ti jak dál.

Na další dotazy velice rádi odpovíme v některém z příštích článků..

 

David Švejnoha, ICM Brno při ASK ČR

Přidej komentář jako první k "Informační centrum pro mládež v Brně se přidalo k happeningu Právo mladých na informace"

Zanechte komentář