Ink(l)ubátor nápadů

PETROVICE.

Nevíš? Hledáš? Slyšel jsi někdy o něčem takovém, jako je Inkubátor nápadů? Ne? Tak čti dál!

Většinou se jedná o kurz nebo školení, které by ti mělo pomoc najít, ověřit a dotáhnout do konce určitý nápad.

Já jsem v současnosti absolvovala školení tohoto typu podruhé.

S prvním kurzem jsem se setkala přibližně před rokem v coworkingovém centru Viva Ostrava. Jednalo se o školení, které bylo určené pro začínající podnikatele. A co mě vlastně vedlo k tomu, abych se na kurz přihlásila? Prostě jsem byla zvědavá a vůbec jsem netušila, co mám od toho čekat. Šla jsem do toho s heslem:  „Co tě nezabije, to tě posílí.“ Těsně po skončení inkubátoru byly moje dojmy smíšené a potřebovala jsem si všechny myšlenky utřídit, dát tomu čas. Asi nejtěžší bylo mluvit před cizími lidmi o tom, co bych vlastně chtěla v životě dělat. Zpětně však vím, že jsem následně získala mnoho zkušeností, které jsem využila v reálném životě i v práci.PETROVICE

Druhé setkání s inkubátorem nápadů proběhlo na konci ledna v Bojnicích na Slovensku. Tak trošku jsem už věděla, co můžu očekávat. Ale přece jenom pořadatelem byla úplně jiná organizace. Jednalo se o školení, které souviselo s programem Erasmus+. Konkrétně mělo pomoct účastníkům přeměnit jejich nápady v realizovatelné projekty. Organizace byla super, moc mě potěšilo, že jsem před odjezdem vyplňovala prostřednictvím mailu minidotazník. Viděla jsem v tom zájem ze strany organizátorů přizpůsobit program školení těm lidem, kteří do Bojnic dorazí.

A jak takovéto školení probíhá?

Dá se říct, že vlastně ani sami školitelé nemají fixně stanovený program. Jedná se totiž o neformální vzdělávání, které je na rozdíl od toho formálního velmi flexibilní. Každopádně jsem se dozvěděla všechny stěžejní informace o programu Erasmus+. Velmi oceňuju, že nám školitelé dali dostatečný prostor k diskuzím a k pokládání doplňujících dotazů. A co bylo úplně nejlepší, kdo měl zájem, mohl využít taky osobní konzultace.

Momentálně jsou moje dojmy z tohoto školení velmi živé a je možné, že se časem budou ještě měnit. Jelikož tyto akce probíhají většinou neformálním způsobem vzdělávání, jsou pro nás mladé velice zajímavé. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se na inkubátoru opravdu nudit nebudete. Absolvovali jsme například živou knihovnu (možnost vyzpovídat zkušené lidi, kteří se erasmem+ zabývají), kasino (týmová práce, jejímž cílem bylo co nejvíce zúročit náš nápad) nebo třeba večerní prohlídku Bojnického zámku.  Jak už tomu u neformálního vzdělávání bývá, aktivity jsou často dělány zábavnou formou a hlavně si vše vyzkoušíte v praxi. Jako obrovské pozitivum vidím taky to, že tě školení dokáže velmi namotivovat , nasměrovat a také nasbíráš tolik potřebné kontakty. Někdy například můžeš na takovémto školení narazit na člověka, u kterého zjistíš, že jeho záměr a myšlení je velmi podobné, jako to tvoje a vzájemně se doplňujete. Často takto může vzniknout neformální skupina mladých lidí, která spolu bude v budoucnu spolupracovat. Ale hlavně na školení také narazíš na lidi, kteří mají dostatek zkušeností (ať už z řad školitelů nebo účastníků) a ti ti je můžou předat. Jako bonus ti na sebe tito lidé běžně a ochotně zanechají kontakt. A podpoří tě v tvých začátcích.PETROVICE.

A závěr? Připrav se na to, že to možná nebude jednoduché, ale určitě to stojí za to!

 

 

Markéta Nováková

za ICM Petrovice u Karviné

Přidej komentář jako první k "Ink(l)ubátor nápadů"

Zanechte komentář