Italský kurz

parlo-italiano

 

Jak už víte opět se chystám vyrazit na Erasmus a to opět do Itálie. I když na 100% ještě nevím do jakého města nakonec pojedu. Jelikož bych se tentokrát chtěl pořádně naučit italsky, rozhodl jsem se jet na kurz italštiny. Dříve, kdy byl ještě Erasmus a ne Erasmus+ tyto jazykové kurzy byly zdarma a byly součástí Erasmu, takže se na ně dostávaly granty. Bohužel od roku 2015 tyto kurzy již nejsou placeny a byly nahrazeny oline jazykovými kurzy. Dle mého názoru je to velká škoda, protože se jazyk nejlépe naučíte mluvením v cizině a ne přes internet.

Bohužel jsem se tohoto kurzu nezúčastnil při mém prvním Erasmu. Věděl jsem o něm a chtěl jsem se na něj tehdy přihlásit, ale nedorozuměním jsem se kurzu nezúčastnil. Když jsem se přihlašoval do Trenta, byl mi nabídnut čtrnácti denní intenzivní kurz italštiny přímo na univerzitě. A tehdy jsem si myslel, že intenzivní kurz je právě ten přípravný intenzivní jazykový kurz (EILC). Tyto kurzy byly specializované kurzy pro jazyky, které byly málo používané ve světě. To jsem vlastně zjistil, až v Trentu. Nicméně to nebyl problém, protože italština na univerzitě byla také dobrá. Měli jsme 14 dní italštiny 4 hodiny denně 5 dní v týdnu. Na konci jsme absolvovali zkoušku v podobě mluvení na určité téma a písemného testu z gramatiky a poslechu. Test byl celkem lehký a dostali jsme za předmět 3 kredity.

20140206_142114

Nevím, jak to chodí v jiných zemích, ale na většině italských univerzitách je přímo od školy jazykový kurz. Buď jsou ještě před začátkem semestru nebo pak v průběhu roku. A mají všechny úrovně italštiny. Vše je pro Erasmus studenty zdarma. Po skončení 1 úrovně můžete pokračovat na další, avšak za to již kredity nedostanete. Výuka probíhá v centru CLA (Centro Liguistico di Ateeo. I u nás na univerzitě na severu Čech máme kurz češtiny pro cizince.

logo (1)

Tentokrát se v kurzech už vyznám a proto jsem se přihlásil na jazykový kurz na University for Foreigners of Perugia. Dříve se italština vyučovala i v Benátkách. Univerzita nabízí hned dva druhy kurzů a má několik termínů, jak na letní, tak na zimní semestr. V zimním semestru byly pouze 2 termíny. Tento rok si pro budoucí studenty všech italských univerzit připravila univerzita: Tradiční kurz a intenzivní kurz. Jaký je v nich rozdíl?

Tradiční kurz je zaměřen na výuku italštiny a italské kultury a trvá 1 měsíc. Kurz je ve třech turnusech: červen, červenec a srpen. Deadliny jsou vždy týden před začátkem kurzu. Stačí vyplnit přihlášku, kterou stáhnete z jejich internetových stránek a pošlete to v PDF emailem do kanceláře školy. Tento kurz obsahuje dohromady 80 hodin výuky. Kurzy jsou pro začátečníky nebo středně pokročilé. Po absolvování kurzu student získá 6 ECTS kreditů.

Intenzivní kurz je pouze 3 týdne a koná se v září. Tento kurz obsahuje 60 hodin výuky a 9 hodin konverzace s místními studenty. Během kurzu se pořádají také různé výlety a dostanete i slevovou kartu do jídelny. Na této kurz se musíte přihlásit cca o14 dní dříve a také se musí uhradit 100 Eur předem. Za tento kurz se uděluje 5 ECTS kreditů.

Já jsem se hodně dluhu rozhodoval jaký z nich si vyberu, protože jsem  nevěděl jak mi dopadnou zkoušky a zda nebudu mít brigádu. Nejdříve jsem chtěl jet až v září, ale přišel bych o welcome week ve Veroně (možná v Neapoli). Navíc jsem byl pozván na svatbu, která se koná 22.9., takže bych to nestihl. Nakonec jsem se tedy rozhodl, že pojedu v červenci. Už jsem vyplnil přihlášku a někdy teď by mi měly dorazit podrobné informace o kurzu. Zatím jen vím, že kurz stojí 290 Eur. Bohužel v něm není započítané ubytování, které se pohybuje od 180 do 250 eur za pokoj.

Zde jsou odkazy na ubytování:

https://www.unistrapg.it/it/vivere-il-campus/servizi/alloggi-city-campus

https://www.unistrapg.it/it/accomodation

 

Zde je odkaz na podrobné informace o kurzu:

 

https://www.unistrapg.it/it/area-internazionale/studenti-internazionali/preparation-courses-italian-language-erasmus-students

 

Já už se kurzu nemůžu dočkat. V dalším článku se s Vámi podělím o tom, jaké to bylo a napíšu Vám také různé postřehy z Perugii. Třeba se tam s někým z Vás potkám! Tak Ciao!

perugia-186418

Lukáš, ICM Teplice