Já čtu! Ty ne?

červenec_ICM_Český_Brod

Čtu ráda a čtu hodně. Nechápu, že někdo nečte vůbec. Představím vám dvě nejlepší knížky různých žánrů, které jsem přečetla a třeba si na ně v průběhu léta udělá někdo z vás taky čas.

 

Projekt Kronos – Pavel Bareš (Host)

Tuto fantasy knížku jsem četla na jeden záběr a totálně jsem se do ní zamilovala. Postavy jsou úžasné, mají charakter a dobře se s nimi sžiješ. Příběh je napínavý, plný akce i humoru. Knížka se opravdu čte sama a já ji jen a jen doporučuji.

 

Je rok 2052, po jaderné válce zbylo jen málo míst, kde zůstala lidská civilizace. Attiona City zevnitř požírá záhadná epidemie a společenské rozkoly. Zatímco bohatí občané v horní části města se vzpamatovávají z válečných hrůz, méně šťastní obyvatelé Downtownu je stále prožívají. Drogový byznys jen kvete, ulicím vládnou konkurenční gangy a zoufalí Downtowneři se ocitají v čím dál větší izolaci.

Mladý Downtowner Jason Blake vždy toužil být hrdinou. A teď se mu — k jeho smůle — tohle přání beze zbytku vyplní. Naproti tomu Luco Scarpa nikdy nechtěl nic jiného než prožít svůj život v klidu a míru. Přesto má pod taktovkou nejmocnější organizace světa lovit právě takové lidi, jako je Jason. A ačkoli o tom ani jeden z nich nemá nejmenší tušení, brzy se z nich mají stát pouhé figurky šachové partie, ve které se hraje o osud celého města.

červenec_ICM_Český_Brod (2)

Malý Život – Hanya Yanagihara (Odeon)

Malý život doporučovalo spoustu knižních blogerů a vychvalovali ji do nebes, proto jsem se rozhodla, že si ji také přečtu. Tento příběh nepřečtete za den, možná ani za týden, je náročný, nejen svojí tloušťkou, ale i jazykem, kterým je napsaný. Tahle knížka je srdcervoucí, depresivní, ale zároveň nádherná. Je plná bolesti, smutku a nezbývá nic jiného než ty emoce prožívat s postavami. Možná vás to psychicky zničí, ale stejně to stojí za to, protože knížka je napsána geniálně a vy se od ní opravdu nedokážete odtrhnout.

 

Když se čtyři spolužáci z vysoké školy v Massachusettsu přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Je tu laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy otáčejí… Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem.

 

Pro ICM Český Brod, Valerie Ulíková