Jak a kde začít na Západočeské univerzitě v Plzni

Jak a kde začít na Západočeské univerzitě

Právě jste se dostali do Plzně na Západočeskou univerzitu, ale v Plzni samotné jste byli tak maximálně na přijímačkách? Nevíte kde najít učebny, kopírky, studovny, knížky a tak dál? Poradíme vám některé tipy, se kterými to určitě půjde lépe!

Průvodce pro prváka po ZČU

Tuhle brožuru, která se vydává každým rokem, byste si měli na půdě univerzity sehnat co nejdříve. Poradí vám totiž snad skoro všechno – od studijního oddělení po univerzitní hospůdky na kolejích! Pokud se nové verze nikde nemůžete doptat, zkuste mrknout na starší vydání, které je k dispozici online. Velká část informací je v ní stále aktuální, ale vše si raději ověřujte!

Doprava

Nejprve je ale třeba se samozřejmě na univerzitní půdu dostat. Radíme vám, nejezděte bez lístku. Revizora v tramvaji nepotkáte každý den, ale stává se to a pokuty nejsou zrovna malé. Pokud jste si ještě nezařídili Plzeňskou kartu a cestou v trafice neměli lístky, můžete jednoduše poslat smsku s textem PMDP35M na číslo 902 06 a pak můžete s přestupy jezdit celých 35 minut! Plzeňskou kartu, kterou si stačí jednou nabít na celý semestr a jezdit jak se vám zachce, si pak pořídíte po vyplnění formuláře v pobočkách Plzeňských městských dopravních podniků v Tylově ulici nebo na Denisově nábřeží. Pokud máte zálusk i na ISIC kartu, která není na Západočeské univerzitě běžně používaná, můžete si nechat vyrobit jednu kartu, která bude z jedné strany Plzeňská karta a z druhé ISIC!

Orion konto

Ačkoliv se to tak může zdát, Orion konto studenta na ZČU nemá s čokoládou Orion nic společného. Bohužel. Toto konto slouží každému studentovi k tomu, aby se dostal na svůj soukromý univerzitní účet v systému Stag, kde bude mít postupně všechny informace o splněných předmětech, zápisu, stipendiích apod.

Imatrikulace

Na rozdíl od střední školy, musíte na vysoké škole projít jakýmsi „pasováním na studenty“ – oficiálně akt zápisu do Akademické obce. Probíhá většinou kolem listopadu a je ve vašem zájmu si zjistit na stránkách vaší fakulty, kdy přesně.

Studijní oddělení

Místo, kde získáte všechny informace o vašem studiu takzvaně „z první ruky“. Každá fakulta má své studijní oddělení, podle kateder se pak většinou ještě dělí studijní referentky. Kde přesně se nachází oddělení, které potřebujete, najdete na stránkách vaší fakulty. Filozofická fakulta má umístěnou většinu budov, které studenti užívají, přímo v centru města, technické obory a UUD zase využívají univerzitní kampus. Pedagogická fakulta pak sídlí na Klatovské třídě.

Kromě všech informací si právě na studijním oddělení můžete vyřídit potvrzení o studiu, razítko školy na průkazu na autobus a další.

 

Dobře také uděláte, pokud si pořídíte informační brožuru, která je vydávána pro jednotlivé fakulty a obsahuje všechny informace, které během studia budete potřebovat. Informace v této brožuře jsou závazné a můžete se na ně spolehnout dokonce více, než na informace na Stagu. Tuto brožuru koupíte například v univerzitním Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk.

 

_

Zdroj: Průvodce pro prváka ZČU 2007/2008

_

Jana Chrtková, Regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Plzeňský

Přidej komentář jako první k "Jak a kde začít na Západočeské univerzitě v Plzni"

Zanechte komentář