Jak cestovat do Černé Hory?

Černá Hora, hrdá malá země v Dinárských horách na břehu Jaderského moře. V době existence socialistické Jugoslávie patřila do svazku, jinak se vždy jednalo o samostatnou zemi s národem Černohorců. Ve druhé polovině 19. století viděli Češi v Černohorcích svůj vzor. Při založení tělocvičné jednoty převzali od černohorských revolucionářů název Sokol.

Dovolená Černá hora

A černohorská čapka se stala součástí sokolského kroje. Dnes obyvatelé České republiky poznávají Černou Horu jako turisté. Černá Hora je dosud žadatelem o vstup do Evropské unie, ale už dnes se tam platí eurem. Cestovat tam můžete bez víza, a to buď na občanku (30 dní) nebo s pasem (90 dní).

Jak se tam dostat?

Nejjednodušeji autem. Je to pohodlné, cestu lze spojit s prohlídkou jiných států. Hlavní černohorskou spojnicí je Jadranská magistrála, která vede podél moře od hraničního přechodu s Chorvatskem (Sutorina -Debeli brijeg / Karasovići) do Ulcinje. Další důležitou tepnou je silnice Petrovac – Podgorica a její pokračování přes Kolašin a Bijelo Polje na sever, na hranice se Srbskem. Turisticky významná je silnice z Budvy do Cetinje a do Podgorice. Hlavní spojka Černé Hory s Bosnou a Hercegovinou je silnice z města Herceg-Novi do Trebinje. Tyto cesty jsou ve slušném stavu. Ostatní silniční síť není ani hustá, ani moc kvalitní, ale umožňuje se dostat bez větších problémů do všech přímořských letovisek i do všech zajímavých významnějších turistických cílů ve vnitrozemí Černé Hory. Silnice místního charakteru jsou často v dost zbídačeném stavu nebo jsou tak úzké, příkré nebo ostře se točící, že má člověk z rovinaté České republiky velmi často „plné ruce práce“. Místní řidiči nejsou žádní džentlmeni silnic, argumentem často bývá silnější klakson. Je dobrým zvykem používat ho i před nepřehlednou zatáčkou (o níž ale vědí častokrát jen místní).
Můžete jet ovšem i autobusem. Cestování autobusem do Černé Hory je typické pro cestovní kanceláře, které tam pořádají zájezd. Není ovšem výjimka, svézt se s nimi (v případě, že mají volno, rády lístek prodají). Cesta je potom zcela v režii organizátorů a kromě nepohodlí z menšího prostoru čekají cestující jen příjemné zážitky. Nevýhodou je, že se na takovýto způsob dopravy nedá předem spolehnout, bývá oznamován na poslední chvíli.

Létají tam letadla, jezdí vlaky

Pohodlně, rychle a ani ne draze budete cestovat letadlem. České letecké společnosti do Černé Hory létají přímo (z Prahy, Ostravy…), ale není problém vyletět i z nějakého jiného evropského města – třeba z Budapešti či z Vídně. Obě města jsou běžně dostupná autobusem nebo vlakem. Někteří čeští autobusoví dopravci mají zastávku přímo před vídeňským letištěm. Letenky se dají sehnat on-line, mnohdy za cenu opravdu lákavou. Letadla přistávají v Podgorici nebo v Tivatu.
Pohodlné je rovněž cestování vlakem. České dráhy vycházejí z obliby a tradice našeho národa trávit dovolenou u Jadranu a vysílají k němu přímé lůžkové a lehátkové vozy. Informační centra ČD podají přesné informace i s radami pro využití různých hromadných slev. Cestování vlakem trvá nejdéle, ale je díky lehátkům a možnosti projít se a sledovat krajinu je docela zábavné. (pl)

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

Přidej komentář jako první k "Jak cestovat do Černé Hory?"

Zanechte komentář