Jak jste to myslel, pane Shakespeare?

shakespeareWilliam Shakespeare byl významný anglický básník a dramatik. Většina z nás ho zná jako autora románu Romeo a Julie. Avšak tento spisovatel má ve své sbírce spoustu jiných uznávaných děl. O ta se s námi podělili divadelníci z Hradce Králové, kteří nám nejen povyprávěli o životě samotného Shakespeara, ale (i s naší pomocí) nás několika jeho díly provedli.

Divadelní představení začalo úryvkem ze hry Richard III., kdy se dva nájemní vrahové nemůžou rozhodnout, který z nich se postará o vraždu následníka trůnu.

Poté jsme byli přeneseni do Shakespearovy komediální tvorby scénkou hry Marná lásky snaha. Zde jsem se stala krásnou Žakenetou, o jejíž ruku svádí boj španělský šermíř Don Adriano de Armado s prostoduchým venkovanem. V hledišti sedělo asi 150 diváků a zamilované oči divadelníka si vybraly právě mě. Divný pocit. Stala jsem se objektem k vyznávání horoucí lásky a následně byla vyzvána na pódium, aby ke mně pronášeli Shakespearovy Sonety s milostnou tématikou, což byla další část vystoupení. „Proč zrovna já?!“, říkala jsem si cestou k těm dvěma „šaškům“. Nic hrozného to ale nebylo. Vyslechla jsem si několik krásných rýmů, které mě snad měly dostat do kolen, uklonila se a šla zpátky mezi diváky.

Celé představení vyvrcholilo ukázkou nejslavnější tragédie všech dob: Romeo a Julie. Z balkonové scény, svatby, ale i nešťastného konce dokázali herci udělat spíše parodii a vyvolali tak neutichající smích v hledišti.

Toto divadelní pásmo nám velmi zajímavou, zábavnou a přitažlivou formou představilo život a dílo Williama Shakespeara. Výborná byla spolupráce herecké dvojice s publikem, díky které jsem se na chvíli stala Žakenetou a vyzkoušela si tak pocit herců před zaplněným hledištěm.

A kdo by se chtěl na některou Shakespearovu komedii či drama podívat, může navštívit tradiční Letní shakespearovské slavnosti v Brně na nádvoří hradu Špilberk. Tak ať vám vyjde počasí!

Autor textu: Adéla Dostálková, 14 let

Foto: web školy

Masarykova ZŠ a MŠ Nezamyslice, kraj Olomoucký, časopis: Písařík; www.skolnicasopis.cz

kategorie: publicistika

email: adelinka2@centrum.cz

Vložil ICM Český Těšín

Přidej komentář jako první k "Jak jste to myslel, pane Shakespeare?"

Zanechte komentář