Střední škola: jak se správně učit?

Neural_and_functional_organization_of_systems_involved_in_representing_and_learning_spoken_words

Potřebujete zefektivnit své studium? Přinášíme vám pár tipů, jak se lépe učit. I na střední vás čekají nečekané testy, písemky i desetiminutovky. Sledujte pár rad a do školy budete vždy připraveni.

  1. Učte se průběžně

Na střední dávají učitelé velmi rádi nečekané testy a písemky. I krátká desetiminutovka může studentovi řádně zatopit, pokud není připraven. Nejlepší metodou, jak se vyhnout špatným známkám, je průběžné učení. Během vyučovací hodiny je učitel schopen zodpovědět vaše otázky. Doma se stačí na učivo jen podívat a látku si zopakovat.

  1. Potřebujete vhodný prostor pro studium

Prostor kolem vás ovlivňuje vaši náladu, motivaci i přístup k jednotlivým úkolům. Při učení začněte tím, že si vytvoříte vhodný prostor pro učení. Někomu vyhovuje učit se na posteli, někomu zase u psacího stolu, který také navodí pocit určité povinnosti a donutí vás otevřít sešit. Důležité je mít pokoj vyvětraný a uklizený, jen tak se budete lépe soustředit na svou práci. Prostor mějte také dobře osvětlen.

  1. Vyhraďte si dostatek času na učení

Nezačínejte s učením den před testem. Na test je vhodné připravovat se pár dní dopředu. První den si stačí text zběžně přečíst, zorientujete se lépe v problematice a zjistíte, které materiály vám případně chybí. V případě, že si nevíte rady, požádejte učitele či spolužáka o vysvětlení látky. Tím, že si látku rozložíte do několika dní, ušetříte ve finále dostatek času.

  1. Vyberte si styl učení

Každému z nás vyhovuje jiný styl učení a je vhodné si proto jeden vybrat a osvojit si ho. Někomu stačí si látku přepsat na papír, někdo si text předčítá nahlas, někomu zase vyhovuje dělení učiva do menších celků. Možností jak se učit existují stovky.

 

Pro ICM Cheb

Hana Šnajdrová