Jak se studuje biochemie na Univerzitě Palackého v Olomouci

Zdroj: fch.upol.czZdroj: fch.upol.cz

Co studium biochemie obnáší?

Je to dřina :D Teď trochu žertuji, ale rozhodně to není procházka růžovou zahradou. Chemie není nejlehčí obor, co si budeme povídat. Avšak není těžké jí propadnout. Zpočátku to je hodně o tom, dostat do sebe spoustu informací, což bývá někdy dost vyčerpávající. Projdete si prakticky všemi chemiemi – od obecné a fyzikální, přes anorganiku a organiku, až po analytiku. Jako biochemici si také vyzkoušíte mikrobiologii a molekulární biologii, či klinickou biochemii. Je zde několik obtížných zkoušek, ale není to o tom, že by se nedaly zvládnout.  Postupem času se spousta informací začne prolínat, navíc se dostáváte do praxe v laboratoři, kde si ochytáte spoustu metod, o kterých jste se učily jen teoreticky, a stanou se tak pochopitelnějšími. Navíc samotná práce v laboratoři je už pak zajímavá a hodně člověku dá pro budoucí zaměstnání. Ale je to časově náročnější a vyžaduje to trpělivost a snad i vytrvalost.

Bylo pro tebe studium chemie jednoznačná volba nebo jsi zvažovala víc oborů? A proč si se rozhodla zrovna pro biochemii?

Jednoznačná volba to zpočátku nebyla. Už od mala jsem chtěla na veterinu, ale v období podávání přihlášek se to nějak zlomilo. Jenomže jsem za sebou měla absolvované semináře z biologie a chemie, takže jsem byla nasměrovaná na přírodovědné obory. A abych jen tak nepromarnila celý rok, protože jsem v tu dobu neměla odvahu třeba vycestovat, tak jsem se rozhodla, že ho strávím v Olomouci na nějaké chemii, popř. biologii, a že si během tohoto roku snad ujasním, co chci dělat dál.

A co přijímačky, jak ses připravovala?

Přijímačky na biochemii jsem absolvovat nemusela. Byla jsem totiž přijata na průměr. Nicméně jsem si je byla aspoň vyzkoušet. Konkrétně se jednalo o přijímačky na obor buněčné a molekulární biologie, rovněž na UP, ale vzhledem k tomu, že jsem už měla jisté přijetí na biochemii, kam jsem chtěla víc, tak mojí přípravou vlastně byla příprava na maturitu z těchto dvou předmětů. A myslím, že jsem si prošla nějak vzorové testy, které byly k dispozici.

Je něco, co ti vadí na oboru, který sis vybrala a naopak, co na něm nejvíce miluješ?

Zpočátku mi vadilo, a z čeho nejsem vlastně nadšená i dnes, že je to docela žrout času, ve srovnání s některými jinými obory. Pamatuji si, jak jsem třeba byla v prváku nešťastná z toho, že musím do školy i v pátek, kdy většina mých přátel měla volno. Co mi ale asi skutečně vadí, je to, že mi přijde, že biochemici bývají podceňovaní. Setkala jsem se s tím nejednou. Stačí ale ukázat, co ve vás je, a tato fáma je pryč.

A co miluju? Pak tu praxi. Kdy si vyzkoušíte mnoho věcí, máte možnost využít stáží… a vůbec práce na vlastní bakalářce, diplomce, kdy už si jste tak trochu svým pánem, ačkoli to je občas prokládáno stavy demotivace, kdy chcete všechno hodit do koše, ale pak to stojí za to, když se překonáte a zvládnete to…a taky poznáte spoustu super lidí  :)

(Zdroj: fch.upol.cz)

Jsi ráda, že sis vybrala zrovna olomouckou univerzitu? Měnila bys?

Rozhodně bych neměnila. V rámci Katedry biochemie jsem ráda za přístup, který u nás funguje, kdy se klade důraz na praxi a můžeme tak získat spoustu zkušeností do budoucna. Mimo jiné si cením toho, že u nás na jednotlivých pracovištích panuje přátelsky laděná atmosféra. A celouniverzitně si myslím, co se týče chemie na UPOLu, tak ta je zde na vysoké úrovni. V areálu na Šlechtitelů vzniklo skvělé vědecké centrum, a to nejen tam. Dalším příkladem může být Ústav molekulární a translační medicíny. Taky se lze zapojit do několika zajímavých projektů…a pak prostě Olomouc, tu si musíte zamilovat :)

A co možnosti Erasmu, zvažovala jsi zahraniční studium?

Tak na půl. Ty možnosti tu určitě jsou. Osobně jsem ale neměla tak úplně odvahu, si o něj zažádat. Možná i proto, že jsem měla strach z toho, že bych včas nestihla ukončit studium a musela bych o rok prodlužovat kvůli práci na BP a teď DP. Ale rozhodně neříkám, že to není možné. Více informací lze nalézt na stránkách univerzity. Jinak u nás jsou i povinné zahraniční stáže, ale to se pak týká až doktorského studia.

Co bys nám mohla říct o Olomouci, jaké je to studentské město, jak se ti v ní studuje?

Olomouc je nádherné město. Najdete tu vyžití ať už kulturní, umělecké, zábavní, gastronomické, sportovní…vždycky je kam zajít. Je tu spousta skvělých míst, ať už klubů, kaváren, nebo venkovních prostorů, kdy každý si postupem času najde ta svoje. Lze tu začít hudební festivaly, taky filmový festival AFO a spoustu dalších akcí i jiného rázu…třeba si můžete jít zaběhnout půlmaraton, zacvičit jógu, nebo se zapojit do nějaké další aktivity, o které není nouze. A samozřejmě tu poznáte spoustu skvělých lidí. Troufám si říct, že Olomouc se prostě stane srdeční záležitostí, kam se vždycky budete rádi vracet  :)

Tento rok tě čekají státnice. Přemýšlela jsi, na co se vrhneš dál?

To víš, že přemýšlela. Je tu více možností, které zvažuju, ale pořád se nemůžu rozhodnout, kam mě to táhne nejvíce. Snad brzy přijde nějaký impuls, který mě tak trochu nasměřuje. Ať už to bude nějaká pracovní příležitost v oboru, nebo i mimo něj. Nebo snad nějaká cesta do zahraničí, či další studium…

 

 

Autor: Martina Janků

Rozhovor s: Bc. Martina Janků

ICM Šumperk

Přidej komentář jako první k "Jak se studuje biochemie na Univerzitě Palackého v Olomouci"

Zanechte komentář