Jak se v Pohořelicích vylíhnul tým Létající Kapři

frisbee-380332_640

Je to asi 5 let zpátky, kdy mě napadlo na Středisku volného času Pohořelice otevřít kroužek Ultimate frisbee. Hru jsem znal pouze z dob svých studií, ale velmi mě zaujala, zejména díky krásnému pocitu z pěkně letícího disku a díky faktu, že přestože je hra velmi akční, hraje se i na nejvyšší úrovni bez rozhodčích. Vyžaduje od hráčů nejen důkladné znalosti pravidel, ale i dodržování pravidel fair-play. K tomu slouží nejdůležitější pravidlo Ultimate „Spirit of the game“ (duch hry).

První rok se přihlásilo celkem deset dětí, možná i kvůli zajímavému dobrovolníkovi z Francie (Geoffrey), který mi s kroužkem pomáhal.  Vzhledem tomu, že jsem Ultimate nikdy nehrál závodně, kontaktoval jsem brněnský tým Velká Morava (dnešní LeftOvers) a začal i s Žofrém chodit na tréninky. První rok jsme pouze trénovali (většinou na půlce haly) a já se společně s Žofrém zúčastnil prvního začátečnického turnaje Dračí líheň v Adamově. Začali jsme také s deseti dětmi (z nichž 5 stále hraje) vymýšlet jméno pro náš tým. Nakonec byl vybrán název Létající Kapři, kvůli jeho spojitosti s Pohořelicemi.

Druhý rok se Létající Kapři i díky náborům na táborech SVČ rozrostli na více než 20 dětí a 2 dospělí a na jaře roku 2014 jsme již pořádali první Dračí líheň v Pohořelicích (přesunutou z Adamova), kterou pořádáme dodnes. Na podzim téhož roku jsme se poprvé zúčastnili Juniorského mistrovství České republiky s nejmladším týmem ze všech. První dva roky nám v rozvoji dost pomohli hráči z Brněnského týmu LeftOvers, kteří občas přišli na trénink a vysvětlili nové taktické varianty hry.

Velmi nás také jako tým posunula účast některých hráčů na akcích juniorské reprezentace. V roce 2016 otevřel pro Kapry cestu do reprezentace Matěj Kurka, kterému se podařilo si zahrát za juniorský výběr do 20 let ČR na Mistrovství světa v polské Wroclavi. V roce 2017 se zúčastnilo tentokrát Mistrovství Evropy v holandském Veenendaalu již 5 hráčů (Matěj Kurka a Dominik Řezáč ve výběru U20 a Aleš Minařík, Filip Šútovský a Marek Bohuslav ve výběru U17).

Letos se jedná o první rok, kdy se týmu Létajích Kaprů z Pohořelic podařilo sestavit konkurenceschopný tým i do ligových (dospělých) halových soutěží. Účastníme se kategorie MIX (smíšené družstvo) a OPEN (muži). A že do těchto soutěží po právu patříme, jsme prokázali již v kvalifikaci o 2. ligu, kdy nám chyběl krůček (jeden chycený disk) k účasti v semifinále a tím pádem ke čtvrtému postupovému místu.  Cestovali jsme proto do Plzně, kde jsme se zúčastnili finálového turnaje 3. ligy a v konkurenci 12 týmů jsme skončili na krásném, ale poněkud hořkém 4. místě.

Náš tým však není aktivní pouze po sportovní, ale i po organizační stránce. V průběhu pěti let se nám podařilo zorganizovat pod hlavičkou Střediska volného času Pohořelice již sedmý začátečnický turnaj Dračí líheň (8 týmů) a Finálový turnaj 2. ligy OPEN 2017 (16 týmů, 142 hráčů a 52 ligových zápasů v průběhu 3 dní). V letošním roce nám Česká asociace létajícího disku (ČALD) udělila pořadatelství Juniorského mistrovství ČR 2018 (kategorie OPEN i WOMAN, které proběhne v termínu 2. – 3. června 2018 na fotbalovém hřišti ve Cvrčovicích).

Členové našeho týmu se také zapojili do dalšího dění v Pohořelicích. Napsali projekt Smart Up Nadace O2 na stavbu discgolfového hřiště v městském parku a úspěšně ho i zrealizovali. Do stavby hřiště se zapojila velká část Kaprů, a přispěla tak k jeho realizaci. V současné době se pracuje na druhé fázi projektu, ve které získáme dost finančních prostředků na dokončení hřiště. Město i občané Pohořelic tak získají další možnost, jak aktivně trávit volný čas.

Naše největší úspěchy:

2014

 • účast Létajích Kaprů na prvním turnaji
 • 12. místo na Halovém MČR Juniorů

2015           

 • 8. místo na Halovém MČR Juniorů
 • Cena „Spirit of the Game“ na mezinárodním turnaji Rainbow Winter v Bohumíně

2016

 • 1. místo na turnaji Dračí líheň
 • 5. místo v kategorii WOMAN na mezinárodním turnaji Rainbow Winter v Bohumíně
 • 2. místo na Brněnské amatérské lize Ultimate
 • 10. místo na Halovém MČR Juniorů
 • 1 hráč reprezentoval ČR na MS juniorů v polské Wroclavi ve výběru U20

2017

 • organizace finálového turnaje 2. ligy kategorie OPEN
 • 2 hráči reprezentovali ČR na ME juniorů v holandském Veenendaalu ve výběru U20 a 3 hráči ve výběru U17
 • 8. místo na Halovém MČR Juniorů
 • úspěšná realizace projektu „Discgolfem pro lepší park“ programu Smart Up Nadace O2

2018   

 • 4. místo ve 3. lize MČR kategorie MIX v Plzni
 • úspěšná žádost o projekt „Zdravý pohyb s létajícím diskem“ v druhé úrovni programu Smart Up Nadace O2
 • udělení pořadatelství od ČALD venkovního MČR juniorů 2018

Od začátku roku 2012 již prošlo týmem více než 70 osob, a i když přirozeně museli někteří skončit kvůli změně školy či časovým důvodům, zůstává v týmu přibližně 30 aktivních hráčů, kteří se účastní různých turnajů a akcí. Věřím, že díky Létajícím Kaprům ze SVČ Pohořelice zažije spousta dětí i starších hráčů mnoho skvělých zážitků a úspěchů.

Mgr. Jan Rozehnal, ICM SVČ Pohořelice