Jak si správně vybrat své povolání?

woman-hand-desk-office

Výběr povolání je dalším důležitým krokem v našem životě. Proto tuto volbu nijak nepodceňujte. Vaši profesní  budoucnost ovlivňuje celá řada faktorů. V první řadě je důležité se rozhodnout pro práci, která vás bude bavit a naplňovat. Myslete však na to, aby vás práce v životě uživila a zda bude vaše pozice jistá i za několik let. Moderní doba umožňuje hledat si i zaměstnání, které můžete dělat z domova či při něm cestovat. Jak si budoucí povolání vybrat?

  1. Najděte svůj talent

Pokud budete dělat svou práci, která vás baví, můžete být mnohem spokojenějším zaměstnancem. Již během studia na střední škole můžete objevit svůj talent na jazyky, počítače, matematiku, apod. Díky tomu se můžete zaměřit na studia jazyků, technických oborů, apod.

  1. Eliminujte obory o které nemáte zájem

Jste si jisti, že nechcete pracovat s počítačem nebo vás naopak nikdy nebude bavit matematika a grafy?  Z výběru oborů pro budoucí zaměstnání eliminujte všechny, které se týkají konkrétního jazyka či matematiky. Tím si výběr zúžíte a budete mít mnohem jednodušší rozhodování.

  1. Poraďte se se svými blízkými

Netušíte, jaký obor si pro své budoucí povolání vybrat? Zkuste se poradit se svými blízkými, kteří vás znají a pomohou vám odhalit vaše silné či naopak slabé stránky. Pomohou vám rozhodnout se, na co se zaměřit.

  1. Jaká je současná situace?

Jedním z faktorů rozhodování nad budoucím zaměstnáním, je také současná situace na trhu. Je často možné svůj obor lehce modifikovat a zaplnit tak například díru na trhu. Baví vás jazyk? Nemusíte být překladatelem, můžete se stát například nákupčím v mezinárodní firmě nebo například odborným poradcem.

 

Pro ICM Cheb

Hana Šnajdrová