„JAKUBOVOKOLO“

image2

S ICM Ostrava ještě jednou nahlédneme do Kravař, města vzdáleného 9 km od Opavy. Odtud pochází Jakub Urbisch, mladík renovující kola ve velkém stylu se značkou „Jakubovokolo“.image2

 

Ahoj Jakube. Slyšela jsem o tom, že děláš něco s koly. Můžeš nám říct, co přesně?

 

-Ahoj Adélo. Dělám renovace kol. Jedná se o takové „stylovky“. Probíhá to tak, že nejdříve seženu staré kolo (nejčastěji z organizace „Kola pro Afriku“, s nimiž mám dobré vztahy a spolupracuji s nimi) a to pak dám „do pucu“. Buď někdo přijde s konkrétní představou, jak by kolo chtěl anebo pracuje jen moje fantazie. První kola vznikala pro mě a pak se mě začali ptát i cizí lidé, jestli bych jim taky zrenovoval a postavil takové retro kolo.

 

Kdy a jak vznikl tento nápad? Prvotní myšlenka?

 

-První myšlenka vznikla už na moje 18. narozeniny, kdy jsem dostal od svých sester k narozeninám zrenovované kolo. Samy ho rozebraly, nalakovaly, pohrály si s ním a daly mi ho jako „překvápko“. Jen si nevšimly, že daly obráceně blatník, takže jsem to napravil. Dalo by se říct, že to byl můj první zásah do kola (smích). V té době jsem ale ještě nebyl blázen do kol, takže jsem ho na chvíli nenápadně odložil.

 

Takže u zrodu toho nápadu stály tvoje sestry? Za to, kde teď jsi, můžeš poděkovat svým sestrám…

-Teoreticky vzato, ano.

 

Teď už víme, jak vznikla první myšlenka. Jak to bylo s tím narozeninovým kolem dál?

 

-To kolo mi stálo rok doma, v Kravařích. V té době jsem hrál hokej v Olomouci

a bydlel jsem daleko od zimního stadionu. Nechtělo se mi na tréninky jezdit tramvají, ani autem. A navíc bylo léto, bylo krásně, tak jsem se rozhodl, že budu jezdit na tom svém narozeninovém „bajku“. Jenomže mi nepřišlo ve stoprocentním stavu, abych na něm jezdil. Proto jsem ho předal mému dobrému kamarádovi a nejlepšímu servismanovi Kamilovi Tomanovi. Začali jsme na něm společně „dělat“ a já jsem se se vším seznámil.

image4

Vzpomeneš si, jaké byly ohlasy lidí, když Tě viděli na kole?

– Takové retro a stylové kolo se všem moc líbilo, a tak mě napadlo, že si zrenovuju celou Favoritku. Hodně mi s ní pomohl sestřin bývalý přítel. A tak vzniklo moje první kolo, které jsem zrenovoval celé a na němž jsem se všechno naučil.

 

Ale nezůstal jsi pouze u jediné renovace, že ano?

– Později jsem nějakou náhodou narazil na fotky „Singlespeed“, a taky „Fixie“ kol, které mě zaujali mnohem víc. A tak jsem chtěl zase kolo v tomto stylu. Takže jsem si sehnal další kolo a tam už jsem začal tvořit podle svého uvážení. Ten vzhled, jaký má momentálně,

je docela náhoda. Po opískování jsem se nemohl rozhodnout, jakou barvu na něj hodím, proto jsem si ho jen složil a „koukal“ na něj. Jednoho dne jsem si musel někam zajet a na cestě zpět začalo pršet. Když jsem druhý den přisel ke kolu, tak bylo cele rezavé a z toho jsem byl naprosto unešený. Chtěl jsem to ještě doladit nějakou kresbou. Nevěřil jsem si na to a tehdy přišla na scénu má umělecky nadaná sestra. Když jsem po Olomouci začal jezdit na svém „Rustym“, všiml jsem si, že se lidé po mém kolu dívají a chválí mi ho. Dalo by se říct, že tohle kolo nastartovalo můj nový koníček.

image1

Jaké máš plány do budoucna? Máš nějaký cíl?

 

-Zatím si nedávám žádné velké cíle. Tím hlavním, co bych chtěl je, aby lidé v Česku začali jezdit víc na kolech. Aby se omezilo používání aut ve městech, alespoň v centrech. Stylové kolo ve městě vypadá dobře, mně osobně by se víc líbilo město s převahou cyklistů.  Mám moc rád olomoucké náměstí a tam se krásně hodí právě ta stará stylová kola. Když jsem byl v německém Hannoveru, byl jsem naprosto nadšený z toho, kolik lidí jezdí

na kole a je jim jedno, jaké je počasí.

 

Jak tě napadl název „Jakubovokolo“?

 

– Ani moc nevím. Chtěl jsem se nějakým způsobem odlišit. Taky jsem asi chtěl, aby bylo na všech kolech vidět, že je to má práce. Napadalo mě hodně názvů, nakonec jsem si oblíbil název „Jakubovokolo“. Tím pádem jsem si přivlastnil všechna kola, které jsem udělal (smích).

image6

Čím se zabýváš teď, Jakube?

 

-Právě teď pracuji na kolu speciálně pro  organizaci, od které kola získávám – „Kola pro Afriku“. Toto kolo se vystaví v jejich kamenném obchodě v centru Ostravy. Opět jsem požádal o pomoc svoji sestru, aby kolo pomalovala. (Sice to ještě neví, ale už se pomalu stává součástí mého týmu.) Chci, aby se tohle kolo obzvlášť líbilo, bude hodně na očích, a hlavně jde o dobrou věc.
image5

ICM Ostrava, Mgr. Adéla Grodová