Jaký byl letošní Febiofest

Jako každým rokem proběhl i letos v měsíci březnu asi nejúspěšnější český filmový festival Febiofest, a sice od 18. do 25. v multikině Cinestar Anděl, některé projekce i v Cinestar Černý Most. Letošní ročník byl již 23. a byl významný i tím, že jeho bývalý prezident, slovenský režisér a autor kdysi velmi populární České sody Fero Fenič, na něm dostal čestný titul města Praha. Jako hosté se letos představili talentovaný mladý německý herec Daniel Brühl, představitel Nickiho Laudy ve výborném snímku Rona Howarda Rivalové, Peter Mullan, skotský divadelní a filmový herec a filmový režisér, Peter Morgan, známý britský dramatik a scenárista oceněný Zlatým glóbem a mnoho dalších. Na slavnostním zahájení převzali cenu Kristián, za přínos světové kinematografii, slovenská herečka Emília Vášáryová a italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio, k jehož nejznámějším snímkům patří Jindřich IV. s Marcellem Mastroiannim, drama Dobrý den, noci, či životopisní film Zvítězit o mladém Benitu Mussolinim.
V letošním roce se poprvé objevily na Febiofestu sekce Uprchlíci a Febiofest Junior, které představily mladé talentované režiséry.

Zahajovací ceremoniál se letos ve své třiadvacetileté historii poprvé uskutečnil v Obecním domě včetně projekce úvodního filmu. Tím byla na letošní Oscary šestkrát nominovaná dobová romance Carol s Cate Blanchett a Rooney Mara, o osudově zamilované dvojici žen z New Yorku padesátých let minulého století.

 

A jaké snímky jste si mohli letos užít?

Kromě snímku Carol to byl vítěz letošních Oscarů, novinářské komorní drama Spotlight, pojednávající o kauze zneužívání malých dětí příslušníky církve. Dále měli návštěvníci možnost vidět oceňované turecké drama Mustang o náboženském týrání několika mladých dívek, či nejnovější snímek kontroverzního řeckého režiséra Yorgose Lanthimose – Humr.

Hojná byla i účast českých a slovenských projektů v čele s černobílým snímkem Já, Olga Hepnarová, o mladé dívce, která v roce 1973 zabila úmyslně osm lidí a následně byla jako poslední žena na území Československa popravena. Dalším velmi povedeným počinem byl debut slovenského režiséra Marko Škopa – Eva Nová, s vynikající Emíliou Vašáryovou, či nejnovější drama Petra Václava o současné době a lidech, kteří jsou obětmi i strůjci svých běsů – Nikdy nejsme sami.

Letošní ročník byl opravdu nabitý a své si v něm našli jak fanoušci dramat, životopisných snímků, tak i třeba hororů, především díky velmi děsivé a atmosférické americko-kanadské Čarodějnici.

 

ICM DDM hl. m. Prahy

Přidej komentář jako první k "Jaký byl letošní Febiofest"

Zanechte komentář