Jaký byl rok 2011?

Z pohledu zřizovatelů a provozovatelů jihočeských Informačních center pro mládež určitě dobrý. Když už pro nic jiného, tak třeba i jen proto, že se jej doslova a do písmene podařilo přežít. A potvrdila se stará pravda – vše zlé je k něčemu dobré. A naopak. Nevěříte?

Tak třebas jen co se pracovní roviny týče. Že jihočeská íčka, respektive jejich zřizovatelé a provozovatelé, v tomto roce neobdržela  dotaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na provoz, to zřejmě každý „íčkař“ ví. A proč? Jednoduše a prostě – jihočeská íčka byla vždycky trochu jiná, vždycky o trošku dál. Ani v roce 2011 se tak „nevešla“ do těch „správných“ kriterií včetně příslušných tabulek a nemají tak na dotaci podporující jejich provoz, konkrétněji človíčka provoz íčka zabezpečující, ani šanci. To je v dané věci to zlé,  jiní by zřejmě hodili ručník do ringu a  šli o dům dál. Nikoliv však většina jihočechů. Přeci jen zdejší íčka za dobu své existence  prokázala svou smysluplnost a nashromáždila takový potenciál, který zřejmě nikde jinde nenajdete. A nejen nashromáždila, ale především jej dlouhodobě jihočeská íčka poskytují všem ve svém okruhu působnosti, kteří mají o partnerství a spolupráci zájem.  A to i díky podporám, které jim dostává z krajské i místní úrovně. V takovém rozsahu je také zřejmě nikde nenajdete. Posuďte sami, zda-li se  v okruhu vaší působnosti podařilo toliko v roce 2011, jako jihočeským mládežnickým íčkům a jejich zřizovatelům.

Tento rok pro ně začal vskutku raketově. Díky podpoře a spolupráci s Krajským úřadem Jihočeského kraje, konkrétně Odboru marketingu a vnějších vztahů, byla jihočeská íčka jedinými, která měla svou prezentaci v rámci expozice Jihočeského kraje na Mezinárodním veletrhu turistických možností v regionech Region tour Brno 2011. A mimo jiné zde prezentovala dokonce dvě elektronické publikace na CD ROM a produkty některých svých partnerů dané nomenklatury výstavy se týkající. A když už jsme začali u aktivit tohoto typu, nebyla výše uvedená jedinou. V měsíci dubnu následovala opět v duchu  výše uvedeného společná aktivita na českobudějovickém výstavišti v rámci Mobil salonu. Na českobudějovickém výstavišti se jihočeská informační centra pro mládež  prezentovala ještě v rámci tradiční srpnové výstavy Země živitelka a na listopadovém veletrhu Vzdělání a řemeslo. A vždy měla v rámci svých expozic dle nomenklatur výstav návštěvníkům co nabídnout jak ze svých společných produkcí, tak i partnerů, jakými byli například Domy dětí a mládeže a některé dlouhodobě spolupracující nevládní neziskové organizace. Nelze nevzpomenout ani další krajskou podporu, konkrétně střediska informační sítě Europe Direct Krajského úřadu Jihočeského kraje. A nejen při příležitostí výše uvedených aktivit, ale v průběhu celého roku včetně organizování společných akcí.

Dalšími prezentacemi byla například expozice jihočeských informačních center a jejich zřizovatelů na krajské výstavě Asociace nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje. Jen tak mimochodem –  k jejím zakladatelům a nejaktivnějším členům patří zřizovatelé jihočeských íček. A nemohli chybět ani při další společné akci i se střediskem  Europe Direct v rámci Evropského roku dobrovolnictví  na Jihočeské univerzitě.

V krátkosti připomínáme jen několik dalších významných aktivit jihočeských íček a zřizovatelů souvisejících s činnostmi jejich zástupců ve výkonném výboru Asociace pro podporu rozvoje informačních center pro mládež. Že i tam patří k těm nejaktivnějším, se ví nejen v rámci Asociace.  A tak není divu, že zástupci Jihočechů měli podstatný podíl i na zpracování, dalo by se říci strategických materiálů, jakými byla analýza „Současný stav a perspektivy dalšího rozvoje informačního systému pro mládež v ČR“. Tento materiál byl předložen Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Druhým materiálem byla analýza „Současný  stav a perspektivy dalšího rozvoje Asociace pro podporu rozvoje informačních center pro mládež v ČR. Oba dva materiály v podstatě shrnují proces dvouleté diskuze a výměny názorů v rámci odborných shromáždění jak ve vztahu objektivní situaci, tak i v rámci vnitřních procesů Asociace.

Nevzpomenout nelze ani podíl Jihočechů v rámci Asociace na mezinárodní spolupráci, konkrétně se ZIPCEM – Združením informačních a poradenských centier v Slovenskej republike. Jihočeši například zastupovali recipročně Asociaci na valném shromáždění ZIPCEM. Slovenští kolegové recipročně  pracovně navštívili i Českou republiku. A kdo se zhostil hlavní role hostitelů? Opět Jihočeši. A prostřednictvím Jihočechů využila Asociace i nabídku slovenských kolegů ke společné pracovní návštěvě polské Osvětimi, atd. Nutno podotknout, že si Jihočeši neuzurpují nabídky slovenských kolegů jen pro sebe, ale tak nějak to zatím v tomto roce dopadalo, že by nabídky nebyly využity nebýt zástupců jihočeských íček….

A to i třeba v rámci nabízené podpory v oblasti produktových aktivit. A tak zejména prostřednictvím Jihočechů byla využita nabídka nejen autorských práv slovenských kolegů ve prospěch Asociace. A tak světa spatřili asociační publikace Jak správně napsat životopis, Jak správně napsat žádost o přijetí do zaměstnání a motivační dopis. A v rámci světové dne boje proti AIDS plakát Nezavírejme oči před AIDS.

A samotní Jihočeši a produktové aktivity? Ani v tomto roce nezaháleli. Tentokráte je společným  jihočeským produktem Katalog nabídky středoškolského vzdělávání, který vznikl v rámci výborné spolupráce a za podpory jihočeských školských vzdělávacích zařízení. K dispozici je sice zatím jen ve formě elektronické publikace, ale… Dalším výrazným jihočeským počinem v tomto roce byla v rámci Evropského roku dobrovolnictví  publikace  Průvodce dobrovolnictvím v Jihočeském kraji a v regionu Českokrumlovska. Na její přípravě a vzniku se podílela i jihočeská íčka v rámci aktivit zřizovatelů. Konkrétně Centra pro pomoc dětem a mládeži, obecně prospěšné společnosti Český Krumlov, jehož hlavním partnerem bylo Informační centrum občanského sektoru, občanské sdružení Český Krumlov. Publikace spatřila světlo světa i díky podpoře Jihočeského kraje, střediska informační sítě Europe Direct Krajského úřadu Jihočeského kraje a Města Český Krumlov.

A dalo by se říci, předcházející větičkou a výše uvedenými několika  aktivitami potvrzujícími úspěšnost roku 2011 v jihočeských Informačních centrech pro mládež, by se mohl kruh stylově uzavřít. Jihočeským íčkům a jejich zřizovatelům se totiž konečně v roce 2011 podařilo „nastartovat“ i spolupráci a partnerství s redakcemi školních novin a časopisů.  A i když úspěchy Jihočechů na celostátním kole soutěže školních novin a časopisů  jsou především úspěchy žáků, studentů a pedagogů, íčková stopa je patrná…

A jistě bude patrná i v roce následujícím a nejen při této příležitosti….

Zdroj Informační centra pro mládež jihočeského kraje Český Krumlov, Prachatice a Tábor


Václav Pavlík Regionální koordinátor / redaktor Kraj Jihočeský

 

Přidej komentář jako první k "Jaký byl rok 2011?"

Zanechte komentář