JAKÝM ZPŮSOBEM SE UČIT?

img_how_to_tell_your_parents_you_don_t_want_to_go_to_college_10142_orig

Už jste to určitě někdy všichni zažili. Potřebujete se něco naučit, ale neleze vám to do hlavy. Někdo rád potrhává, zvýrazňuje, přepisuje, někdo zase raději učivo jen několikrát čte. Někomu dokonce pomáhá učit se při poslouchání hudby nebo se mu nejlépe učí za chůze.

Existuje nepřeberné množství způsobů, jak se nadrtit na zkoušku či na cokoli jiného. Které jsou ale nejefektivnější?

Nejméně efektivní je podle průzkumu opakované pročítání textu. Určitě mi dáte za pravdu, jelikož při opakovaném čtení se může stát, že se na text přestanete soustředit a už si jen tak bezmyšlenkovitě skáčete očima po papíru. Stejně tak funguje i zvýrazňování v textu. Obě tyto činnosti jdou dělat bezmyšlenkovitě a naučíte se při nich velmi málo.

Mnemotechnické pomůcky jsou super, ale spíše zaberete více času jejich vymýšlením, než samotným učením.

Mnohem účinnější způsob, tedy to, co se osvědčilo například mně, je učení za chůze. Potřebujete-li se naučit něco nazpaměť, není nic lepšího, než si vzít učení ven a odříkávat si látku v rytmu a tempu kroků. Navíc jste na vzduchu, a tak se mozek pořád okysličuje. Uděláte něco pro zdraví a ještě se naučíte to, co potřebujete. Takže doporučuji! ☺

Při učení slovíček nebo jiných pojmů je velice osvědčené psaní kartiček. Na jednu kartičku jedno slovíčko či pojem a na druhou stranu vysvětlení a je to! Noste je všude s sebou a můžete procvičovat kdykoli budete mít pár minut času.

Znám spoustu lidí, kteří se učí se sluchátky v uších. To je zase naopak pro mě něco, co by vůbec nefungovalo. Je sice pravda, že když se zaberu do práce, tak už pak nic kolem sebe nevnímám, ale u učení je to úplně něco jiného.

Nicméně, každý má své způsoby, které používá a má je otestované. Samozřejmě, že nejlepší způsob je učit se průběžně a ne den předem. Ale ne vždycky se to vydaří, že?

ICM Třebíč