Je dobrovolník černou ovcí středoškolské třídy?

Studentka

Studentka

Říkali mi žebravá jeptiška a tvrdili, že páchnu špínou. Dívky se posmívaly mým krátce zastřiženým nehtům a kluci se o mých vlasech štítivě vyjadřovali jako drnu, protože je mám kudrnaté a skutečně si je nežehlím, aby byly rovné. Když jsem byla vyvolaná, začala celá třída bučet, aby nebylo rozumět tomu, co říkám. Učitelé s nimi nic nesvedli. Kde to bylo? Na jedné střední škole, do které jsem nastoupila, když jsem se nedostala na státní gympl.

Žebravou jeptiškou jsem pro byla proto, že jsem katolička a při městských slavnostech mě kdosi ze spolužáků viděl ve stánku oblastní charity, když jsem pomáhala s dobročinným bazarem výrobků a věcí. Také chodím zpívat do církevního sboru. A třeba mě asi nikdo ze třídy nikdy neslyšel zpívat, pošklebovali se mi, že skřehotám pobožné songy.

Že páchnu špínou, to tvrdili proto, že chodím pomáhat do romského komunitního centra pro děti. Proto nenosím dlouhé nehty – když s dětmi modeluji z hlíny nebo dělám jiné ruční práce, vadilo by mi to. A vlasy si fakt nežehlím – proč? Vždyť by se mi zase zkudrnatěly, jaké mi rostou, takové mám!

Nebylo mi dobře v té škole, kde se mluvilo jen o penězích, kolik jich kdo má a kolik rodiče vydělají… Já nevím, kolik naši vydělají, ale když mi platili tu soukromou školu, tak to asi nebude úplně málo. A přesto se mnou spolužáci jednali, jako bych byla nějaká trpěná chudá příbuzná.

Ze všeho nejvíc mi vadilo, že mě nechali na pokoji a stále mi něco ometali o pusu – hlavně to, co dělám.

Za rok jsem znovu dělala přijímačky na státní gymnázium a dostala jsem se tam. Byla jsem o rok starší a o rok zkušenější, tak jsem nikomu neřekla, co a kde dělám. Abych zase nebyla pro smích.

Jenže tady, na gymplu, to je jiné. Ten je u skautů, ten u pionýrů. Jiný chodí hrát amatérské divadlo nebo zakládá hudební skupinu. Málem jsem zase cítila jako černá ovce, ale tentokrát proto, že nic nedělám. Tak jsem o tom začala normálně mluvit. A teď se v romském centru střídáme tři holky. Jsem ráda, že jsem našla normální školu s normálními lidmi.

 

 

Anna Marie K., 18 let, Ústeckoorlicko

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

 

 

Přidej komentář jako první k "Je dobrovolník černou ovcí středoškolské třídy?"

Zanechte komentář