Jeden svět 2010 v Třinci

Jana_NeborákováMezinárodní filmový festival dokumentárních filmů JEDEN SVĚT, pořádaný společností ČLOVĚK V TÍSNI a regionálně občanským sdružením UBOT GALLERY, se letos již potřetí uskuteční také v třineckém kině Kosmos a Čajovně v Pohodě, a to od 25. do 31. března 2010. Během 7 festivalových dní bude uvedeno 16 filmů z 11 zemí světa.

Zajímá vás např., jak se společnost Shell chová k lidem a životnímu prostředí v Nigérii, jak se žije v největší odpadkové osadě v Káhiře, či jak jsou diskriminováni bílí farmáři v Zimbabwe? Myslíte, že afghánské superstar se mohou zúčastnit (a přežít) i ženy? Neméně zajímavé jsou dokumenty s tématy čínské okupace Tibetu, životě v Severní Korei, dopravní situaci v přelidněné Bombaji, atd. Z českých dokumentů stojí za zmínku film Nevítaní režiséra Tomáše Škrdanta. Pětici hlavních postav, které se narodily s vážným postižením a rodiči byly odloženy do ústavu, režisér sledoval celých dvacet let. Pozorujeme jejich cestu od doby, kdy byly v duchu komunistické doktríny zavřeny v ústavech s přísným zákazem kontaktu s „normální“ společností až do současnosti, kdy většina z nich založila své vlastní rodiny. Intimní a nesmírně citlivě natočený dokument získal v loňském roce výroční Cenu Pavla Kouteckého. Po projekci proběhne beseda se členy o.s. Trianon o životě a integraci postižených lidí u nás.

Další z řady připravených hostů – debatérů jsou Jiří Koželouh – klimatolog a odborný pracovník programu Energie Hnutí DUHA (po filmu Mizející ryby), Veronika Dvořáčková – antropoložka, která pracovala více než rok v českém provinčním rekonstrukčním týmu v Afghánistánu (po filmu Afghánská superstar), Ondřej Šimetka – lékař bez hranic, který působil ve Východním Timoru, na Srí Lance a v Libérii, probere téma odvrácená strana rozvojové pomoci (po filmu Hlad). Z rádia Svobodná Evropa dorazí žurnalista, rodilý Íránec Omid Nikfarjam (po filmu Zemřít ukamenováním). Další zajímavá beseda na téma podpory mnichů a mnišek v buddhistických klášterech v Indii a tibetských uprchlíků v indickém exilu se uskuteční s Janou Neborákovou v Čajovně V Pohodě, a to po filmu Tibet zpívá.

Také na dopolední školní projekce jsou připraveny besedy. Školáci a studenti se mohou těšit na Zbyňka „Zibbyho“ Ellera, který strávil 18 let v Kanadě a 6 let mezi severoamerickými indiány – Irokézy, byl přijat do kmene mohykánů, kde se učil jejich kultuře, víře a léčení. Zajímavá bude jistě také přednáška Petra Kantora o vlastních cestách na východ, vysvětlí, co vypovídá o Číňanech přísloví: „Jedna postel, dva sny“, jak Číňané násobí nebo počítají na prstech, a proč v Číně nedostávají senioři důchody.

V rámci festivalu proběhne v kině Kosmos výstava fotografií Etiopie – Začarovaný kruh. Chybět nebude ani prodej fairtrade „mama coffee“ kávy a jako každý rok namibijský stánek, kde je možno koupit výrobky z chráněné dílny v Namibii, která zaměstnává svobodné matky a lidi pečující o sirotky, jejichž rodiče zemřeli na HIV/AIDS. Výroba vychází z tradičních dovedností kmene Namů a Křováků, koupit je možno hračky, vyšívané dekorační předměty, módní doplňky a rovněž ozdoby z pštrosích skořápek a korálků. Veškerý příjem generovaný z prodeje výrobků je použit na platy více než 50 namibijských pracovníků a na nákup materiálu.

Lákavý je také doprovodný program – koncert pražské česko – jemenské hudební skupiny AL-YAMAN, který se uskuteční 26. března v 19. hodin v kulturním domě TRISIA. Organizátor koncertu ČAJOVNA V POHODĚ vybíral opravdu pečlivě. Tato kapela na hudební scéně již deset let spojuje arabský folklór s elektronikou a vytváří tak neopakovatelný zážitek. Zúčastnila se již řady festivalů a koncertů, na kterých si vydobyla dobré jméno, např. Colours of Ostrava, Ethnoland Festival v Moskvě a další.

Více o festivalu, programu apod. na www.jedensvet.cz/trinec

Petr Kantor
regionální koordinátor – redaktor
kraj Moravskoslezský

Přidej komentář jako první k "Jeden svět 2010 v Třinci"

Zanechte komentář