Jedinečný festival LANDSCAPE se chýlí ke konci

remix_zari_2

Netradiční festival s podtitulem krajina – město – veřejný prostor již od května zkrášluje svými třiceti jedna instalacemi vytížená i odstrčená a zapomenutá místa Ostravy. 

Tématem letošního ročníku je propojení historického jádra města s bývalým industriálním areálem Dolních Vítkovic. Po trase, která se dá jednoduše projít i projet nejen na sdíleném městském kole, čeká návštěvníky spousta výtvarných instalací v moderním pojetí. Všechny jsou jednoduše přístupné komukoliv a v jakoukoliv denní hodinu a jsou propojeny černou turistickou značkou, symbolizující minulost průmyslového města.

remix_zari_1Vycházková trasa začíná před nejvyšší radniční věží instalací pouštních travin, kladoucí si za cíl nenápadně upozornit na současné klimatické problémy. Dále vede přes fotoarboretum okolo opuštěných historických jatek k vyhlídce z pivních přepravek u pivovaru přes několik dalších sídlištních instalací k připravovanému záměru stavby nové krajské vědecké knihovny do Dolní oblasti Vítkovic. Cestou po barevném chodníku je možno zahlédnout instalace připomínající zaniklé krematorium. Trasa dále pokračuje přes historické jádro opět k Nové radnici.

Ukončení festivalu je plánováno k 10. 10. s tím, že některé z instalací, zejména ty malované (Pasáž velkoměsta, Komunikační vrstvy, Zastávky) budou zachovány.

K festivalu se váže bohatý doprovodný program včetně výstav a mezinárodních odborných architektonických i urbanistických konferencí. Některé z nich jsou přístupny zdarma.

Neváhejte a navštivte dočasné expozice zkrášlující veřejná prostranství.

Vilém Honysz za ICM Ostrava