Jedna škola nestačí  

cropped-remix.png

Přišel leden a s ním i zkouškové období, které mělo tentokrát dramatičtější nástup než jindy. Jsem druhý rok na vysoké škole a stále přemýšlím nad způsoby, jak se efektivněji učit, abych zbytečně neztrácela čas s nejlepší kamarádkou – prokrastinací. A kdy je nejlepší doba se nad tím zamýšlet? Ano, správně. Ve zkouškovém.

Tohle zkouškové je ale něčím unikátní. Mám víc než kdy jindy pocit, že vše, co se naučím, okamžitě zapomínám a tak nemám příliš motivaci se učit poctivě – hlavně když projdu. „Možná mám jen moc volného času,“ říkám si sama sobě každý den, protože jak je známo, čím méně času na všechno mám a čím vyšší je hladina stresu, tím více práce zvládnu za jeden den. Tuhle úměrnost zná asi každý a tak jsem se jednoho dne rozhodla, že jí využiji ve svůj prospěch. Podám si přihlášku na další školu!

Není to tak úplně spontánní rozhodnutí, protože nad tím uvažuji už druhý rok a stále mě chuť do toho jít nepřešla. Teď je přeci ideální doba to zkusit, mám kde bydlet, co jíst a dokud budu studovat, tak to tak i díky mým rodičům zůstane. Tak proč tohoto luxusu nevyužít. Mohla by to být skvělá možnost, jak získat další vzdělání, které se mi v životě jistě bude jednou hodit, protože spolehnout se na to, že mě bude obor, co teď studuji jednou živit, není asi dobrý nápad.

Možná si říkáte, že vám samotným jedna škola bohatě stačí na to, abyste se hroutili na konci semestru, že nic nestíháte a podpořili tak farmaceutický průmysl koupí kofeinových tablet. Mě vlastně taky, ale bude to opravdu takový rozdíl? Nenamlouváme si to jenom? V hlavě se mi honí mnoho otázek s tím spojených, pochybnosti a zároveň radost a motivace. Nakonec však vždy dojdu ke stejnému závěru – za zkoušku nic nedám (tedy kromě peněz za přihlášku).

Když se na to podíváme objektivně, tak asi každému dojde, že je to jen další pokus, jak se nesoustředit na to, co se mám právě učit. Další omluva pro to, že se zase flákám. Ale tahle je vážně dobrá, nebo ne?

 

Dominika Holznerová

ICM Kladno