Jimmy Jude

Dne 2. a 3. května proběhla ve Volarech v jižních Čechách konference na téma Volary a pochod smrti – Multikulturní výchova v praxi. Tuto konferenci realizovala obecně prospěšná společnost KreBul.

Díky této konferenci jsem si vzpomněl na vyprávění své babičky. Babička se jmenovala Regina. Vždy se chtěla stát herečkou. Myslím si, že byla velmi talentovaná, ale bohužel neměla štěstí na režiséra.

Režisér Adolf začínal jako ochotník. Ostatní mu říkali, že nemá žádný talent a že to nikam nedotáhne. V jednom filmu si zahrál vedlejší roli, snad jen komparz to byl. Jenže jemu to nestačilo a konec toho filmu se mu nelíbil.

Pak si ale vymyslel, že bude režírovat druhý film. Měl spoustu lidí, spoustu pracovníků, které přesvědčil, že ten film bude dokonalý a že to bude trhák. Zajistil si velkou reklamu, mluvili o něm rádia, psali noviny. Jenže do svého filmu si herce vybíral až moc pečlivě. Neměl tak dokonalou kameru, ale byl přesvědčen, že na plátně bude vidět každý kaz. Proto chtěl ve filmu jen krásné, silné, blonďaté lidi. Ostatní byli podlidé… Jakmile měl někdo nějakou vadu, tmavou pleť, „nečistý“ původ…ve filmu ani hrát nemohl.

Tento film byl dlouhý a těžký. Stál mnoho peněz, vynaložilo se velké úsilí pro jeho natočení. Drahá byla i technika a kulisy. Nevybral si na natáčení jen jedno místo, ale chtěl natáčet od Ameriky až po Japonsko.

Bohužel i má babička v tomto filmu hrála. Nehrála hlavní roli. Hrála jen jednu z mnoha. Filmový štáb se k ní nechoval vůbec hezky. Spala často na place, nikdy nevěděla, kdy zase zavolají „klapka, jedem!“. Stále se natáčelo, neměla ani možnost se najíst. Někdy stála i několik hodin na mraze, bez jídla a v zimě, jen proto, aby natočený záběr byl co nejdokonalejší…

Ale každý film má svůj konec. Je mnoho lidí, kteří se jej snaží sestříhat a udělat z něj jen reklamní spot. Je spousta jiných lidí, kteří mluví jen o akčních částech a zapomínají i na jiné. A pak jsou lidé, kteří mluví o tom, co sami prožili. Moje babička tenhle film prožila jako komparz pro režiséra, ale pro mě byla hrdinkou. Nejvíce natáčela v místech Terezín a Osvětim. Tam svůj film dohrála a jásala nad tím, že přišli producenti a tenhle film přestali podporovat.

 

Zpracoval: Jiří Gabriel Kučera, regionální redaktor, ICM Prachatice

Přidej komentář jako první k "Jimmy Jude"

Zanechte komentář