Jiří Kubza: Je třeba žít život naplno

Jiří Kubza

Jmenuje se Jiří Kubza, je mu 27 let a patří mezi nejtalentovanější moderátory u nás. Od narození bydlí v lázeňském městě Klimkovice, pracoval jako redaktor v regionální televizi Local TV Plus v Moravskoslezském kraji a v současné době se živí jako moderátor kulturních a společenských akcí veškerého druhu. Zároveň studuje vysokou školu v navazujícím stupni, takže povinnosti má až nad hlavu. Možná právě proto přiznává, že jeho největší zálibou je lenošení v posteli…

J. K. 2Jak byste se našim čtenářům představil? Už od malička jste měl touhu se předvádět před publikem?

Je pravda, že od malička jsem se rád předváděl a chtěl jsem být středem pozornosti, i když ve školních lavicích na základní a potažmo na střední škole se mi to někdy nevyplatilo (úsměv). Na veřejnosti jsem začal vystupovat, pokud si dobře vzpomínám, když mi bylo 7 let. Tehdy v místním klimkovickém kulturním domě jsem začal tancovat latinsko – americké tance. Bohužel, i u mne se objevila puberta a tancování jsem se vzdal. Do dnešního dne toho lituji. Jako první svůj pracovní úspěch považuji práci v regionální televizi Local TV plus, kde jsem byl na pozici televizního redaktora, tam jsem pracoval zhruba čtyři roky. Od svých 19 let jsem vstoupil do moderátorského pole a tuto práci dělám do současnosti.

Máte moc zajímavý začátek své kariéry. Pamatujete si, jaká byla první akce, kterou jste moderoval?

Děkuji, je těžké se v dnešní době prosadit, takže jsem se snažil jít za svým snem už od dětství. Na svou první akci si pamatuji moc dobře, protože první moderaci jsem měl na základní škole, myslím si, že to byla osmá třída. Tehdy jsem byl moderátorským klaunem na školní vánoční besídce pro rodiče.

Práce moderátora je určitě hodně náročná a přináší s sebou různé neočekávané situace. Mohl byste se s našimi čtenáři podělit, kdy Vás polil „smrtelný pot“?

Máte naprosto pravdu, tato práce je naprosto nevyzpytatelná, protože když pracujete s živým publikem a před lidmi, které jste nikdy neviděla, neznáte je a nevidíte do nich, je třeba se vždy přizpůsobit dané situaci a mít velkou dávku improvizace. Když si tak vzpomenu na ten zmiňovaný „smrtelný pot“, napadá mě jedna situace, která pro mne byla v danou chvíli velmi složitá, ale nyní je to velmi úsměvná historka. Úzce spolupracuji s iluzionisty, kteří mají na svém vystoupení hady. Jsem milovník veškerých zvířat, až na hady! Nechtě jsem na sebe prozradil, že mám fobii z hadů a upletl jsem si na sebe bič, protože před celým publikem jsem se nechal „vyburcovat“ a nasadit na ramena třímetrového hada. Dnes na to vzpomínám s úsměvem, ovšem tenkrát…. Tenkrát mě oblíval smrtelný pot. (smích)

Jaké moderátorské zkušenosti si nejvíce vážíte?

Vážím si každé moderátorské práce, která mne vždy posune vpřed a přináší mi nové profesní zkušenosti. Ale pokud mohu poděkovat, tak nemohu zapomenout poděkovat panu Lubošovi Roščákovi z agentury Rascals agency Ostrava, který mne v mých 19 letech objevil a dal mi možnost se prosadit v této práci, za což jsem mu nesmírně vděčný.

Je moc krásné, že si vážíte každé pracovní příležitosti, ale každý dělá chyby. Co je podle Vás tou největší moderátorskou chybou?

Přesně tak, nikdo není neomylný a všichni jsme přeci jenom lidé. Moderátor je osobnost, která musí v daný okamžik publikum zaujmout svým humorem, výřečností, akčností a měl by strhnout pozornost jak na sebe, tak také na interpreta, kterého uvádí. Pokud toto moderátor nedokáže, je to velká chyba.

Říká se, že každý člověk by měl na sobě neustále pracovat, ať už v jakékoli profesi. Co vy?

Souhlasím s Vámi. Je třeba žít život naplno a posouvat se neustále kupředu. Proto se na každou akci samostatně a důkladně připravuji, píši si svůj vlastní scénář a vyhledávám informace o účinkujících, kteří budou vystupovat.

Máte nějakou vysněnou akci, kterou byste si přál moderovat?

Samozřejmě, každý moderátor, má svou vysněnou akci, kterou by si přál moderovat. Ani já nezůstávám pozadu. Ovšem držím se vždy při zemi. Žádné nabídky na moderování akcí neodmítám. Ale abych Vám upřímně odpověděl na Vaši otázku: přál bych si moderovat nějaký větší firemní večírek ve sportovní hale, kde by účinkovali například Michal David nebo Věra Špinarová – bohužel toto přání se mi již nevyplní ☹

Je vidět, že jste opravdu všestranný člověk, student, tanečník, redaktor, moderátor…. Co nějaká herecká role ve filmu nebo seriálu, ta by vás nelákala?

Ano, musím se přiznat, že lákala a hodně. V několika filmech jsem si již zahrál, jako komparzista a je to velmi zajímavý zážitek.

Prozraďte nám, kde jste hrál?

Zahrál jsem si v americko-francozsko-českém filmu Babylon A.D., kde jsem po Vinu Dieslovi házel kameny, protože jsem byl mladý ruský kluk bez domova a snažil jsem se zastavit projíždějící vozidlo, abych ukořistil nějaké jídlo. Dále jsem si zahrál ve filmu Ženy, které nenávidí muže v hlavní roli s Jiřím Langmajerem a Martinem Stránským a v pořadu České televize s názvem Rozsudek, díl Pod betonem, kde jsem představoval novináře. Tato herecká role mi byla asi nejbližší, vzhledem k mé předchozí práci, cítil jsem se, jako ryba ve vodě.

Co považujete za svůj největší koníček?

Lenošení v posteli, televizi a spoustu dobrého jídla.

Blíží se nám léto, kde budete trávit dovolenou? Najdete si ve svém nabitém kalendáři čas na odpočinek?

Kde budu trávit dovolenou, to zatím nevím. Zřejmě s přítelkyní projezdíme krásné místa České republiky a zatím to máme naplánováno na červenec.

Na závěr našim čtenářům prozraďte, kde Vám mohou aktuálně vidět?

Rád bych všechny čtenáře pozval v měsíci červnu na několik akcí: 10. – 11. června se uvidíme ve Vrbně pod Pradědem, 17. června se potkáme v Ludgeřovicích na Hlučínsku a 23. – 24.června v Koněšíně u Třebíče na prvním ročníku festivalu Koněšinský Vendelín. A dále v měsíci srpnu bych všechny rád pozval na tyto akce: 12.s rpna do Životic u Nového Jičína, 19. srpna do Mostů u Jablunkova a letní open air akce završíme v Šenově u Ostravy, kde se 26. srpna koná Šenovský Jarmark.

Přeji Vám, ať se Vám všechny zmiňované akce vydaří.

Já Vám moc děkuji a budu rád, když přijmete pozvání.

 

ICM Ostrava, www.icm/ostrava.cz