Jsme vetřelci aneb Silverova teorie

ilustrační foto

Domácí úkol z dramatické výchovy zněl: zpracovat nějakou teorii. Nejdříve jsem vůbec nevěděla, jestli udělat pro mne obyčejnou teorii, že Země je placatá či kulatá, nebo zda je vesmír konečný nebo nekonečný. Zdálo se mi to moc všední, že to bude to první, na co ostatní pomyslí.

Tak jsem se zaměřila na vývoj lidské rasy. To mě svým způsobem vždy nějak zajímalo. Byl vývin dle Darwinovy teorie z opic, či náboženskou cestou kdy Bůh stvořil Adama a Evu? To je velmi záludná otázka, ale pojďme se společně podívat na to, co říká uznávaný doktor Ellis Silver.

Již dávno tu byla teorie, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Nebo že jsme se vyvinuli ze speciální hmoty, kde je základní stavební jednotka aminokyselina, kterou na planetu Zemi zanesli mimozemšťani. Doktor Silver tvrdí, že jsme na naši planetu dorazili již plně vyvinutí a následně se spojili a vyvíjeli s neandrtálci, nebo jsme zde založili úplně něco nového.

Proč jsme cizinci? Nejpřesvědčivějších pět důvodů:

SLUNCE NÁM ŠKODÍ. Zvířatům ani rostlinám slunce nevadí, nebo jsou proti němu nějak přizpůsobeni (například ryby, plazi i ptáci mají speciální gen, který jim umožňuje vyrábět něco jako krém proti slunci, látku zvanou gadusol). My museli žít na jiné planetě s málo slunečním zářením nebo s hustými oblaky, které nás chránili. Jinak bychom se tady nemuseli přes parné dny mazat opalovacím krémem a řešit, jak se potíme.

VYPADÁME JINAK. Jako jediní na planetě jsme vzpřímení. Maximálně nás občas napodobují tím, že se stoupnou na dvě nohy, když hlídkují, známé jsou tím třeba surikaty. Máme ochlupení jen na určitých místech a velká chodidla.

JSME VYSPĚLÍ. Začalo to ohněm, lukem, kolem. Poslední dobou vyrábíme další nástroje, ohromné traktory, vozidla, inteligentní elektroniku jako mobilní telefony, počítače i lepší zbraně. „Proč nevynalézají také ostatní zvířata? A my utíkáme stále vpřed?“

MĚNÍME ZEMI. Každý živočich i malá rostlinka se přizpůsobují. Lidstvo ne. Ničíme krajinu, abychom se měli lépe. Nejsme schopni rozeznat blížící se přírodní katastrofy, třeba zemětřesení, bez přístrojů, nebo jíst neupravené jídlo.

PŘELIDNĚNÍ. Na Zemi je 7,5 miliard lidí. „Jsme invazivní druh?“ Zmocnili jsme se tohoto území. „Proč tu není někdo silnější, vyspělejší, nebo nás alespoň nenásleduje svou fantazií tvořit?“

Všechno je jedna veliká otázka proč a jak, bohužel bez odpovědi.

Osobně si myslím, že na Silverově teorii něco bude. Nebo je to jen hodně dobře promyšlené a všechno do sebe krásně pasuje. Ale jaký názor si na to uděláte vy, je jen na Vás. Rozhodně stojí za to, se nad tím zamyslet.

 

Autor: Tereza Krivská

Stanislava Rotterová, regionální redaktor, ICM Prostějov