K čemu vám je EURES?

Sezónní i dlouhodobou práci v zahraničí si můžete najít prostřednictvím služby EURES. Jak na to? Vyhledejte nejbližšího Eures poradce na úřadě práce.

Blíží se doba, kdy se statistiky nezaměstnaných rozšiřují o absolventy a mladé lidi, kteří po studiích nenašli práci. Jednou z variant, jak získat zajímavou praxi, nebo si na sezónu přivydělat, je vyrazit za pracovními zkušenostmi do zahraničí. Vedoucí oddělení poradenství na Úřadu práce v Jablonci nad Nisou paní Zita Stankovská mi popsala, co znamená EURES.

Má EURES nějaké nabídky pro studenty?

„Nejen pro studenty, ale pro všechny uchazeče o práci v zahraničí. Nabízí se zde různé pracovní poměry – pojem brigáda totiž legislativně neexistuje. V rámci všech zemích Evropské unie se jedná o službu, kde se nabízí pracovní místa do zahraničí, a všichni zájemci o práci ze všech států Evropské unie ji mohou využít. Výhody vidím v tom, že student si všechno zařizuje sám, nepotřebuje žádnou agenturu pro zprostředkování. My jim řekneme a ukážeme, kde mohou jaké informace a formuláře najít, a pokud jsou potřeba nějaká další specifika, tak jim je pomůžeme vyhledat. Ale jinak je to vše o samostatné práci.“

Možnosti portálu jsou široké. Zájemce si zde může vytvořit a pověsit svůj životopis a pokud zadá možnost „vidět“, tak ho mohou kontaktovat případní zaměstnavatelé. Portál se využívá nejčastěji k vyhledávání pracovních míst. Můžete si vybírat podle lokality, zadáte například Anglie a zobrazí se všechna volná místa, která zaměstnavatelé mají a poskytují je i zahraničním uchazečům. Nemůže se vám tedy stát, že by vás po příjezdu na místo zaměstnavatel odmítl. Zjistíte zde všechny požadavky na konkrétní místo – o jakou pozici jde, jaká je specifikace práce a požadavky na zaměstnance a kvalifikaci, délka pracovní doby a údaje o mzdě. Nejdůležitější jsou samozřejmě údaje o zaměstnavateli včetně písemného, mailového i telefonického kontaktu. Zájemce si vybraného zaměstnavatele kontaktuje sám a samozřejmě odjede jen pokud si je jistý, že si vše řádně domluvil.

Nezapomeňte si zjistit další podmínky pobytu – portál nabízí v části Životní a pracovní podmínky, kde je v několika oblastech shrnuto všechno důležité o jednotlivých zemích Unie. Informace jsou průběžně pověřenými pracovníky aktualizované a zajišťují vám tedy, že nic neopominete. Vedle administrativních náležitostí jako zda potřebujete povolení k pobytu, pracovní povolení, kde a jak žádat, jak si zajistit sociální a zdravotní pojištění včetně kontaktů a dalších odkazů, zde zjistíte takék jaká je obvyklá mzda, ale i kolik vás bude stát živobytí.

Nezapomeňte, že doba, kterou odpracujete v rámci EU se vám může započítávat do odpracovaných let a tedy bude hrát roli ve výpočtu důchodu. Podle paní Stankovské se tomuto zejména studenti často smějí, do důchodu je podle nich ještě daleko, ale nikdo dnes nedokáže říci, jak se systém vyvine, a tak by byla škoda, kvůli lenosti o něco přijít. Stačí si i u svého zahraničního zaměstnavatele a tamní organizace, u které se přihlašuje k sociálnímu zabezpečení, nechat potvrdit mezinárodní formulář E115. Na portálu najdete všechny kontakty a informace, které potřebujete. Například v Anglii k tomu potřebujete 2 fotografie, pas a 90 liber a přihlásit se musíte do sedmi dnů. A to je problém, pokud s takovou částkou nepočítáte předem.

Pokud si zařídíte vše sami s pomocí databáze EURES, získáváte cenné zkušenosti. „Agentury za uchazeče řadu věcí zařídí, ale myslím si, že pokud si vše člověk dokáže zařídit sám, zjistí také, jak je na tom s jazykem. Nedovedu si představit, jak by si člověk poradil v případě, že se něco stane a on by nebyl jazykově vybavený. Ani agentura vám nezajistí, že vás zaměstnavatel například v případě krize a nedostatku práce nepropustí. I takové případy jsme tu řešili.“ Navíc zaměstnavatelé, kteří pracovní místo pro zahraniční pracovníky otevírají, se do databáze dostávají prostřednictvím oficiálních zaměstnanců úřadů práce a tak je zajištěno, že pracovní místo skutečně existuje a údaje jsou úplné. Pokud jde o studentské „brigády“ i v této oblasti má EURES informace. „Je tu také sekce Sezónní práce, hodně žádaní jsou nyní kulturní a sportovní animátoři do rekreačních středisek, potom oblasti gastronomie – pokojské a číšníci, další oblastí je také sběr ovoce,“ dodává paní Stankovská.

Na co si dát podle paní Stankovské pozor? Určitě si zařiďte sociální a zdravotní pojištění, dobře vyjednejte pracovní podmínky a chtějte vše podložit smlouvou. Nezapomeňte také spočítat režii – za kolik budete v zemi žít, aby jste pak celou výplatu nedali za jídlo a ubytování. „Naše zkušenosti z poslední doby i od ostatních poradců, se kterými jsme v kontaktu, ukazují jeden neblahý trend pracovních agentur. Oni vám zajistí dopravu, ubytování, přivezou vás řekněme do Londýna, ale tam za zajištěné zaměstnání považují to, že vás předají na úřad práce. Nenechají vás na ulici, ale několik měsíců můžete klidně být v evidenci tamního úřadu práce.“ Upozornila paní Stankovská. A to může znamenat, že zůstanete bez peněz. Takže se raději spolehněte na sebe a vše si řádně vyjednejte. EURES nabízí i sekci pro absolventy, kteří mají zájem o práci v zahraničí.

Petra Handlířová
Regionální koordinátorka-redaktorka
Kraj Liberecký

Přidej komentář jako první k "K čemu vám je EURES?"

Zanechte komentář