KDE DOMOV MŮJ ČÁST II.: CO ZABALIT

kompas_blue

Minule jsme mluvili o základních otázkách při rozhodování mezi bytem a kolejí.  S trochou štěstí se vám podařilo vše zařídit a přiblížil se den stěhování. Co teď? Na dovolenou člověk zabalí snadno, ale jak do kufru nacpat vše potřebné pro existenci během akademického roku? Jako kolejní veterán vás můžu ujistit, že to není žádná legrace. Už si ani nepamatuju, kolikrát jsem za ty roky ve sprše poskakovala, abych rychleji uschla, protože jsem si nechala doma ručník. Ale pár tipů rozhodně nabídnout můžu.

Zásadní je si na byt nebo kolej dopředu zajet, nebo alespoň zavolat a zjistit si, co už na místě je. Většina kolejí třeba nabízí zapůjčení a pravidelnou výměnu povlečení nebo plně vybavenou kuchyňku. Někde vás zase čekají jen holé stěny a pár kusů nábytku. Jakmile budete mít základní představu, bude se vám hned balit líp. Všechno ostatní vychytáte během prvních týdnů za chodu.

Základní hygienické potřeby a oblečení si každý zabalit umí sám, takže to vyjmenovávat nebudu. Ale je pár drobností, které každého nenapadnou. Pokud ho byt/kolej neposkytuje, rozhodně zabalte povlečení a časem nějakou deku navíc, zvlášť v zimním semestru. Do sprchy jsou pak nutností sprchové pantofle nebo žabky. A nezapomínejte na toaletní papír, protože toho není nikdy dost a dá se použít i jako kapesník nebo ubrousek na rozlitý čaj.

Když už je řeč o čaji – i v případě vybavené kuchyňky je třeba si vzít alespoň jeden hrnek a misku. Protože nádobí je vždycky málo, zvlášť když si ho ostatní po sobě neumyjí. Pěkným bonusem je talíř a kompletní příbor. Pro odvážné, kteří si budou chtít vařit, je nutností alespoň jeden hrnec, vařečka, nůž a podložka na krájení.

Bez notebooku a sluchátek nedáte ani ránu, to mi věřte. Rovnou si zabalte ale i alespoň jednu flashku a myš, protože to zásadně ulehčuje práci. Nezapomínejte na bloky a papíry, protože ač se to nezdá, vždycky je potřeba mít po ruce něco na poznámky. Kromě propisek a tužek je ale také dobré mít po ruce zvýrazňovače, gumu, nůžky, lepenku a lepící papírky. Jednak si jimi můžete svůj koutek trochu vyzdobit, ale hlavně budeme mít to nejdůležitější vždycky na očích.

Ve skříni oceníte taky pár ramínek, protože nikdo nechce jít na zkoušku ve zmuchlaných šatech a navíc si na nich můžete libovolný kousek oblečení snadno usušit, třeba když zmoknete. V takové situaci snadno chytíte chřipku, proto je dobré mít po ruce něco na horečku nebo bolest. Stačí si ustřihnout kousek platíčka, na případ nouze.

A teď už jsou to jen drobnosti. Třebas termo hrnek, aby se člověk měl na ranní přednášce jak probrat nebo sešívačku a kancelářské svorky, protože ty potěší, i když nejsou nutností. K zahození není ani stolní zrcátko a šitíčko. Na přednáškách se vám taky osvědčí menší lahev na vodu. A v neposlední řadě náhradní nabíječku nebo alespoň datový kabel.

Na zbytek už budete muset přijít sami, podle toho, na co jste zvyklí nebo co vám bude chybět. Dobré je taky při první cestě přivézt jen to nejdůležitější a zbytek dovářet postupně, protože bude trvat minimálně měsíc, než se plně zabydlíte a budete mít všechno, co potřebujete k pohodlí. Takže nezbývá než popřát pevné nervy a hodně štěstí ve zkouškovém.

Kristýna Štefanicová, ICM Český Brod