Když ne ty, tak já.

ICM prosinec2

Každého z nás v našem životě potkávají překážky, které nás zkouší. Přijde mi, že tak nějak občas prostě máme zažít tyhle pocity nevědomosti a bezmoci, abychom si uvědomovali, že když se všechno ustálí, měli bychom být vděční za to, jak se právě teď máme.

Jasný, ne vždy dokážeme být vysmátí a šťastní, ale proč by ne? Vždyť, každý máme právo na to, abychom si užívali štěstí. Každý máme totiž jiné možnosti, máme jiný život, ale ve své podstatě máme základní smysl. I když právě teď potřebuješ pomoci, i když všechno co děláš teď momentálně prostě nedává smysl.. Všechno to je dočasné a záleží pouze na tobě, co s tím uděláš.

Možná jsou tyhle chvíle pouhým znamením, že potřebuješ na chvíli zastavit a prostě být sám ze sebou. Cítit sebe a cítit lidi kolem sebe.. Tak nějak si uvědomit, co všechno můžeš ztratit. Dnes to možná bude ztráta času, ale vážně bys to raději vyměnil za ztrátu nejlepšího přítele?

Víš, nejen ty, ale i ostatní mají občas potíže, nebo chvíle absolutní ztracenosti. Tak nějak kdybys teď nevěděl co dál, vždy u sebe najdeš lidi, kteří to vědět budou. Dívej, nikdy tě zpátky na zem nevytáhnou bez toho, aby ses aspoň odrazil. Vezmou tvou ruku a pomůžou ti vstát. A potom, až budeš zase na pevné zemi a budeš vědět, kam jdeš, tak buď opatrný. Nikdy nevíš, kdy šlápneš vedle. Život je plný překážek, přes které se musíš snažit nějak dostat. Ono, zaseknout se na místě prostě není dobrý. Ale já vím, že to zvládneš. Všichni jsme to zvládli. A víš proč to vím? Protože i já, tak i ty jsme lidi. Vím, koho kolem sebe mám a taky vím, že ani já, tak ostatní tě jen tak nenecháme padat.

Časem se z našich naivních kroků stanou vtipné vzpomínky.

A teď, když ještě nejsi v tom momentu, kdy se směješ. Podívej se a připomeň si momenty, kdy ses smál. Občas i ty vtipné náhody a naprosté maličkosti dokážou být tím, co do tebe tak sarkasticky rýpnou, aby sis uvědomil, že tohle není žádný konec, který tolik vyhlašuješ. Je to jen další hloupost v tvém životě, které se budeš stejně za chvíli smát. Prosím tě, dlouho to nezdržuj a zase vstávej. Sám víš, že se chceš smát. Pojďme se smát spolu a pojďme v tomhle být spolu. Vždy a navždy.

 

Pro ICM UH Alex Kočicová