Khanova škola – vzdělávání budoucnosti?

2017_02_khanova_skola

S nástupem internetu se přístup ke vzdělávání začíná pomalu ale jistě měnit. Jedním z důkazů je i Khanova škola (Khan Academy). Webový projekt, který vás naučí vše od biologie přes ekonomii až po dějiny umění.

 

Když chybíte ve škole, je pak mnohdy složité porozumět učivu jen ze zápisků spolužáka, nepochopíte dostatečně výklad učitele nebo vás téma natolik zaujalo, že si chcete své znalosti ještě více prohloubit. A právě v těchto a dalších případech vám zcela bezplatně pomůže Khanova škola.

 

Mnoho dobrovolníků z celého světa tvoří výuková videa, kde vysvětlují dané učivo. Velmi důležitou část týmu pak tvoří i překladatelé, kteří dodávají k lekcím titulky, tak aby byla dostupná v co nejvíce jazycích, tedy i v češtině. Těch českých je nyní přes 3200.

 

Zakladatelem projektu je Salman Khan. Ten nejdříve doučoval na dálku svou sestřenici. Postupně se k ní připojovali i další sourozenci. Chtěl, aby videa z doučování byla dostupná i později, a tak je začal umisťovat na server YouTube. Zájem byl později takový, že založil samostatný web. Ten byl už od začátku bezplatný, a to hlavně díky pomoci dárců, jak z řad uživatelů, tak i velkých firem. Dnes dokonce i distribuuje offline verzi neziskovým skupinám v odlehlých oblastech Asie, Latinské Ameriky a Afriky. A jeho cíle jsou velké – desetitisíce videí pro všechny předměty a stupně vzdělávání.

 

Khanova škola kromě lepšího pochopení učiva z hodin může rozšířit i vaše obzory. V českém vzdělávacím systému nezbývá na aktuální témata moc času, a tak v případě zájmu nezbývá nic jiného než samostudium a právě Khanova škola zprostředkovává i aktuální témata, jako je například řecká hospodářská krize.

 

Tak neváhejte a vyzkoušejte vzdělávání budoucnosti. Česká videa naleznete na nezávislé stránce khanovaskola.cz, původní celosvětovou verzi pak na khanacademy.com.

 

Prokop Maršík

ICM Brno při ASK ČR