Kino Sokol

kompas_blue

Kino Sokol. Unikátní kulturní prostor v centru Kladna. Po sedmileté pauze ožívá někdejší kino bohatým programem s koncerty, filmy, přednáškami a dalšími akcemi.  Odpovídala Alžběta Bitnarová.

Proč jste se rozhodli Kino Sokol obnovit?

Protože bylo prázdné a nevyužité. Protože ho postavili naši předci kvalitně a s nadšením, je krásné a má skvělou atmosféru. Protože si to ten prostor zaslouží. A protože jsme měli pocit, že na Kladně určité typy kulturních akcí chybí.

Kdo se na znovuobnovení Kina Sokol podílel? Kdo je ve vašem týmu?

Ve spolku Kino žije jsou tři lidé, kromě mě ještě Roman Hájek a Martin Příhoda. A všichni se na oživování kina podílíme, věnujeme tomu velkou část našeho volného čas, a protože se aktivity kolem kina rozrůstají, víceméně tomu věnujeme i čas další, třeba ten, který jsme dříve věnovali jiné práci. Začínali jsme s organizováním pár akcí měsíčně, ale nyní předkládáme divákům program, který čítá většinou tři akce do týdne, někdy i více. Kromě organizace akcí samotných, která zahrnuje komunikaci s účinkujícími, zajištění technického zázemí, reklamu a propagaci akcí, zajišťujeme také provoz baru, úpravu prostor – venkovní posezení, foyer, a Martin Příhoda se lví silou podílí na rekonstrukci velkého sálu.

Kino se stále více prolíná do našich životů a stává se jeho součástí. Rozjeli jsme společnými silami projekt, který už nechceme, i přes četné překážky, zastavit. I když je to někdy náročné, všichni tři cítíme, že znovuoživení kina Sokol má pro lidi na Kladně smysl.

Jaké akce měly zatím největší úspěch?

Zatím největší počet diváků přišlo na akci loni v říjnu, kdy hrál symfonický orchestr filmové melodie k úryvkům slavných filmů na plátně, velká návštěvnost byla i na tančírně So cool swing 1 a kubánské tanečnice Doris Martinez, na koncertě Ivonne Sanchez, Xaviéra Baumaxy i kladenské dvojice Johny a Mikouš, kterými jsme zahajovali poprázdninovou sezónu. Radost jsme měli i z hojné účasti na adventních a jarních trzích, tyto akce zahájily novou tradici – nabízíme vkusné rukodělné výrobky a chceme tak podpořit šikovné lidi z Kladna a okolí. Trhy propojujeme s doprovodným kulturním programem, není to tedy komerčně laděná akce, ale opět má především sloužit pro potěchu ducha, jako všechny akce v kině. Z filmů měly zatím největší divácký úspěch staré černobílé grotesky s živým pianistou, z těch nových pak asi Masaryk, Trainspotting 2, La la land a Naprostí cizinci. Jsme rádi, že lidé chodí i na dokumenty, jako např. Soňa Červená nebo Bratříček Karel.

Zaregistrovala jsem i vaše koncerty, festivaly a další akce, co chystáte na podzim?

Myslím, že je opravdu na co se těšit. Od října plánujeme pořádat pravidelné filmové středy, promítneme některé filmy z festivalu v Karlových Varech, budeme součástí projektu Echo Be2Can, což znamená, že si během víkendu 14.-15.10. mohou diváci přijít podívat na čtyři snímky, které zazářily na festivalech v Benátkách, Berlíně a Cannes. Promítat budeme také jako tip diváka film o slavné kapele Beatles a v listopadu zas přijdou na řadu oblíbené černobílé grotesky. Nebudeme opomíjet ani zajímavé cestopisy a další dokumentární filmy.

Na své si u nás přijdou i ti, kteří rádi tančí, v nově opraveném velkém sále budeme od listopadu pořádat pravidelné, tématicky zaměřené tančírny s Michalem Padevětem.

Co se týče hudebních akcí a koncertů, 7.10. zahajujeme tradici nového festivalu s názvem Midifest, na kterém vystoupí nadaní folkoví muzikanti a kapely z celého středočeského kraje a večer završí koncert oblíbeného Žalmana. Rozhodně doporučuji také akci Slet bubeníků v útery 17. října. Ačkoliv je to již šestnáctý ročník tohoto unikátního projektu, do Kladna se bubeníci z celé republiky sletí poprvé. Do konce roku se ještě můžete těšit na koncerty skvělých kapel jako je Mňaga a ždorp, Druhá tráva či Zrní. Z ciziny k nám zavítá francouzská kapela Les Garcons trotoirs na francouzském večírku 16.listopadu, kdy beaujolais poteče proudem, nebo americká zpěvačka Audrey Martells. Neméně zajímavé budou určitě i akce méně slavných, avšak talentovaných mladých muzikantů z Kladna a okolí a zapomenout nemůžu ani na zajímavou akci herní víkend 11.- 12. listopadu nebo Pecha kucha night 2.11. Program je opravdu bohatý a zajímavý a věřím, že i dost pestrý, aby si každý vybral to své a přišel si do kina Sokol užít, pobavit a načerpat energii, která tu zatím vládne velmi pozitivní.

Peníze na novou promítačku jste získali přes crowfoundingovou kampaň, jaká to pro vás byla zkušenost?

Velmi pozitivní, kampaň si vzal na starost Roman Hájek, reklamní spot ke kampani natočil Jáchym Červený a oba to zvládli skvěle. A lidi byli úžasní, cílovou částku jsme získali před dovršením termínu, jsme za to moc rádi, všem, kteří přispěli, ještě znovu děkujeme. Promítačku jsme pořídili hned v srpnu, takže jsme už na ní už odpromítali asi pět filmů a funguje skvěle.

Máte nějakou vysněnou akci, kterou byste v Kině Sokol rádi zrealizovali?

Máme asi spíš sen a snahu, provoz v tomto rozsahu, tempu a úrovni v kině udržet. Krásných akcí, které by se tam mohly konat, je hrozně moc, ale bojujeme samozřejmě jako každý s nedostatkem financí. Pomáhá nám řada dobrovolníků, kterým tímto také moc děkuji. Nechceme ustupovat z kvality konaných akcí a určitě by nám pomohla, jakákoliv forma podpory, sponzoringu apod.

Prostor kina se nebude využívat jen ke kulturním aktivitám, budeme ho pronajímat také školám a dalším institucím pro plesy a přednášky, vhodný je také k určitým formám sportovních aktivit. Což by mohl být samozřejmě další forma finanční injekce pro celý prostor.

Za spolek Kino žije si ale přeji, aby těch úžasných a zajímavých kulturních akcí neubývalo, Kladno je potřebuje jako sůl. A co se týče nějaké konkrétní vysněné akce, někdy bych ráda pozvala Janu Kirchner nebo Markétu Irglovou.

Otevření jsme ale všem nápadům a tipům kulturních diváků.

Michaela Löfflerová, ICM Kladno