Konec maturitní generálky v Čechách

Chtělo by se říci „zazvonil zvonec a pohádky je konec…,“ ale právě naopak jedná se o velký začátek. V minulých dnech totiž na středních školách po celé České republice proběhla maturitní generálka MAG’10. Historicky první, a zřejmě na dlouhou dobu poslední, neostré maturitní zkoušení. Skoro 1300 středních škol začalo v týdnu od 11. října do 14. října 2010 zkoušet své studenty maturitních ročníků z jednotně předepsaných maturitních předmětů.

Video: spot ke státní maturitě – zdroj MŠMT.

Maturitní generálka měla podle slov ministra školství Josefa Dobeše zejména prověřit logistiku a připravenost techniky a maturitních komisařů. Testy do škol přivážela soukromá dopravní firma již v předchozím týdnu. Ředitelé škol měli za úkol bezpečně uschovat bednu s testy do doby než započne samotné zkoušení. Každopádně v pondělí 11. října 2010 byla maturitní generálka odstartována ve velkém stylu.

Ministerstvo školství ani CERMAT nečekal takový hladký průběh maturitní generálky. V pondělí, kdy byl první den zkoušení se objevily problémy pouze na přetížené telefonní lince, kam mohli zástupci škol volat své dotazy. V CERMATu v pondělí řešili téměř dva tisíce dotazů. V úterý to bylo mnohem méně, asi kolem stovky. Mnozí očekávali také problémy se skenováním a odesíláním testů do CERMATu. I to se obešlo bez potíží a dokonce vše probíhalo rychleji než bylo plánováno. „V první den maturitní generálky nedošlo k žádným výrazným systémovým chybám v oblasti organizace, logistiky nebo technologického zabezpečení,“ potvrdil náměstek ministra školství Ladislav Němec a pokračoval: „ pokud se nějaké přece jen vyskytly, šlo o problémy lokálního charakteru a podařilo se je pohotově vyřešit.“

Pondělí 11. října patřilo testování z Českého jazyka a literatury, úterý bylo ve znamení již volitelných předmětů – tedy matematiky nebo cizího jazyka. Z více jak 95 tisíc studentů si zkoušku z matematiky vybralo méně jak polovina, více než 42 tisíc studentů. Téměř deset tisíc z nich si vybralo těžší variantu testů.

Pozitivem je, že podněty a reakce škol po dvou dnech testování potvrdily potřebnost začlenění maturitní generálky do přípravy reformy maturitní zkoušky, a to hlavně z důvodu omezení organizačních chyb při zajišťování administrace zkoušek ve školách. „Generálka je zajisté pozitivem jak pro zadavatele, tak pro studenty. Všichni si mohli odzkoušet, jak celý systém funguje a připravit se tak na ostrou verzi maturit. Důležité je vzniklé dílčí chyby vychytat a doladit,“ zdůraznil ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Studenti, kteří po prvním dnu zkoušky psali své dojmy do mnohých skupin na Facebooku brali maturitní zkoušku jako celkem jednoduchou. Jen jim někdy činily potíže se správnou interpretací zadání. Kolik studentů maturitní zkouškou neprošlo, a kolik jí zvládlo naprosto bez problémů, se dozvíme až CERMAT všechny testy vyhodnotí.

Výsledky maturitní generálky mají jednotliví studenti dostat do 3. listopadu. Vzhledem k rychlému vyhodnocování a bezproblémovému průběhu maturitní generálky mohou být výsledky uveřejněny i dříve. Po uveřejnění výsledků se pak musí studenti přihlásit k maturitní ostré zkoušce. Ve výběru obtížnosti testů jim pomůžou i výsledky z maturitní generálky.

Napište nám vaše dojmy z maturitní generálky na Facebooku – http://www.facebook.com/pages/REMIX/176624062680.

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Zdroje: MŠMT, CERMAT, vl. zpráva

Přidej komentář jako první k "Konec maturitní generálky v Čechách"

Zanechte komentář