“Koukání na ranní východ slunce a třpytící se hladinu jezera je prostě nádhera!” Rozhovor se studentkou Martinou Kyselou.

foto

Jsem moc ráda, že mám dnes příležitost představit vám jednu úžasnou osůbku – Martinu Kyselou, které je čerstvě 17 let a pochází z vesničky Vojkovice (nedaleko Frýdku – Místku), studuje v Českém Těšíně – obor hotelnictví na Albrechtově střední škole.

Martina 1

Martino, prozraď nám o sobě trošku více. Jaké máš zájmy? Co ráda děláš ve volném čase? Cíle, přání?

Mezi mé zájmy patří tanec, sport jakéhokoliv druhu, velice ráda vařím a peču, vymýšlím recepty. Ráda trávím čas se svou rodinou a přáteli. Celkově miluji přírodu, lesy, odlehlé stráně, paloučky. Chodím právě na ta místa čerpat energii a inspiraci. Přání, včetně cílů mám opravdu hodně. Ať už jde o školu, osobní život, ale také práci. Mým momentálně hlavním přáním je: co nejvíce si užít života, prázdnin, poznávat různá místa, osoby, kultury.

Chodíš čerpat energii do lesa, zajímá tě také slovo ekologie a životní prostředí?

Ano, zajímá a moc. Připravujeme projekt zabývající se životním prostředím, který je ještě v průběhu chystání a tvoření. Téma ekologie a životního prostředí je pro mne velice blízké téma, jelikož jsem ho chtěla studovat na střední škole. Myslím si, že by tohle mělo být blízké každému člověku a každý to má svým způsobem ve svých rukou. Jelikož svou činností můžeme hodně změnit a přírodě pomoct. Mám na mysli třeba nejméně náročné třídění odpadu, potom sázení stromků, sbíráni odpadků, které bezohledně lidé nechávají na místech k tomu neurčených. Je plno možností, jak se dá pomáhat.

Při našem posledním povídání jsem dospěla k názoru, že tě baví cestování. Kde všude jsi už byla? Na jaká místa ráda vzpomínáš a kam se chceš do budoucna ještě podívat?

Ano cestování mě baví, hlavně objevování míst, které dokážou zanechat uvnitř mne velice příjemné pocity. Ráda pozoruji jiné kultury a s nimi spojené různé tradice. Myslím, že cestování člověku hodně otvírá oči a někdy si taky může plno věci uvědomit. Lidé se na světě mají i hůř a někteří lépe, což je motivující. Mám
v plánu procestovat spoustu míst, a taky doufám, že se mi to podaří. Chtěla bych se někdy podívat do New Yorku, zavítat do Thajska. Projet a prozkoumat pár ostrůvků nebo pozorovat fascinující přírodu na Novém Zélandu.

Tvoje vzpomínka na prázdniny 2016? Prozradíš nám, kam se chystáš letos?

Mé prázdniny 2016 byly absolutně ty nejlepší prázdniny, jaké jsem si jen mohla přát a hrozně ráda na ně vzpomínám.

Jako by to bylo včera. Vybavuji si výlet, který jsme podnikly se sestřenicemi a sestrou do Norska. Všechno začalo, když moje sestra společně se sestřenici odjely do Švédska, na dva měsíce pracovat a my za nimi (s tou druhou sestřenici) přiletěly a v polovině výletu někdo přišel s nápadem, udělat si výlet do Norska. A tak se prostě zabalil stan, spacáky, karimatky a vyrazilo se na cestu. Viděly jsme naprosto nádherná místa, která mnohdy brala dech. Spávaly jsme vždy na jiném místě a pokaždé u jiného jezera a navštívily jsme mnoho měst. Opravdu nádherné 2 týdny v rodinném kruhu. Koukání na ranní východ slunce a třpytící se hladinu jezera…. prostě nádhera!

Letos, krom brigád v jiných městech, nemám 100 % v plánu nic, ale chystáme se do Francie a taky na nějaký řecký ostrov.

Jaký citát nebo motto by vystihlo tebe a náhled na život?

Moje oblíbené motto:

Great things never came from comfort zones.

foto 2Martrina 2

Připravila: Michaela Cahelová, ICM Český Těšín, červen