KOUZLO VÁNOC

cropped-remix.png

V dávných dobách, kdy se tomuto období ještě neříkalo „nákupní sezóna“, nazývali ho křesťané Vánoci a chodili do kostela; židé mu říkali chanuka a chodili do synagogy; ateisté chodili na večírky a opíjeli se. Lidé míjející se na ulicích si pak říkali: „Veselé Vánoce!“, „Veselou chanuku!“ nebo v případě ateistů „Pozor na ten sloup!“ Tento citát od Davida Barryho výstižně popisuje dnešní období Vánoc, kdy se ateisty stávají dnešní mladí lidé, teenageři. Kam se vytratilo ono tradiční, „ladovské“ kouzlo Vánoc?

Dnešní generace dětí nevidí Vánoce jako období, které mají strávit s těmi nejbližšími. Chtějí především, aby viděly pod stromečkem to, co si napsaly v dopise pro Ježíška. V dřívějších časech dostávalo dítě jeden či dva dárky a bylo rádo, že vůbec nějakou hračku dostalo. Také zažily krájení jablíček, pouštění ořechových lodiček, házení střevíce, zpívání koled i si šly vyslechnout vánoční mši.

Dnešní teenagery bych charakterizovala slovním spojením děti party. Chtějí si obzvláště užívat oslavy a popíjet s kamarády a Vánoce strávené s rodiči je pro ně otrava. Proč se to právě takto děje? Je to snad vina společnosti, techniky, rodičů?  Proč si holky a kluci nesednete s prarodiči či s rodiči a nevyslechnete si jejich příběhy, určitě budou stát za to.

Pro ICM Český Brod Michaela Kokešová, VŠ