Krátký seminář o dobrovolnictví v Maďarsku

Rok 2011 je Evropským rokem dobrovolnictví, proto kam se podíváte, určitě najdete informace o dobrovolnictví u nás, v zahraniční, v práci s dětmi, v sociální oblasti, zkrátka víceméně všude v nejrůznějších formách. Řekněme si na rovinu, že je to dobře, dobrovolnictví bylo, je a bude vždy velmi užitečné pro celou společnost. No a právě teď Vám přinášíme informace o mezinárodním projektu o dobrovolnictví.

Projekt „Voluntary serivce from different international aspects“ v překladu „Dobrovolná služba z různých mezinárodních aspektů“ se konal v Maďarsku od 8. do 11. září. Občanské sdružení Hodina H z Pelhřimova vyslala na tento projekt 3 mladé lidi z Kraje Vysočina. Mezinárodní spolupráce byla vytvořena Maďarskem, Českou republikou a Slovenskem, přičemž každá země přijela s různými pohledy na dobrovolnictví.

Účastníci na projektu řešili strukturu dobrovolné práce v účastnících zemích, sdíleli vlastní zkušenosti s dobrovolnictví a každá země přidala příklady dobré praxe v oblasti dobrovolnictví. Slovenská skupina byla součástí skautské skupiny, takže předložili příklady dobré praxe spojené s přírodou jako například renovace velkého domu vlastními silami za pomoci dětí a rodičů. Maďarská skupina zmínila několik dobrovolnických zkušeností jako pomáhání želvám, obnova dětského hřiště během výměny mládeže, hraní s dětmi, opravdový Santa Claus pro děti v jejich městě, kurzy cizích jazyků a podobně. Nakonec své zkušenosti představilo občanské sdružení Hodina H z České republiky. Hodina H vysvětlila zahraniční dobrovolnictví v Hodině H a české dobrovolnictví v cizině a navíc dobrovolnictví v rámci organizace.

Koordinátoři projektu během programu vysvětlili i několik evropských programů, které podporují dobrovolnictví a občanství jako program Mládež v akci (podporuje mládež a pracovníky s mládeží), DED – Deutscher Entwicklungsdienst, GLEN (Global Education Network of Young Europeans); Visegrad Fund (spolupráce višegrádských zemí) a program Celoživotního vzdělávání jako Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig.

Čeští účastníci byli Matouš, Terka a Mary. Mary nám zodpověděla několik otázek o projektu.

Co pro Vás znamená dobrovolnictví?
„Dobrovolnictví pro mě znamená sdílení zkušeností, pracovat společně, seznamovat se s novými lidmi, učení se mnoho nového v různých aspektech života, užívání si, co dělám a zažívání zábavy.“

Co jste se dozvěděli o dobrovolnictví na projektu v Maďarsku?
„Naučila jsem se různé druhy dobrovolné práce, protože jsme se vzájemně dělili o dobré příklady dobrovolnictví během projektu. Poznala jsem, že lidé stále věří v dobrovolnou činnost a cítí, že dobrovolnictví je pro komunitu užitečné. Také jsem se naučila o nových evropských programech, grantových schématech k rozvíjení nových budoucích projektů.“

Jak Vás projekt motivoval, co se týče Vaší budoucnosti?
„Tato zkušenost je pro mě určitě motivující, protože jsem měla příležitost poznat jiné prostředí, jiné způsoby života a dozvědět se o nich více. Také se chci dozvědět více o evropských programech, o kterých jsme během projektu diskutovali.“
Pokud i Vás samotné zajímá dobrovolnictví, pak stačí vyhledat dobrovolnické centrum ve Vašem okolí či organizaci nebo instituci, kde můžete jako dobrovolníci pomoci. Uvidíte, dobrovolnictví Vám změní život!

Eva Havlíčková, regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Vysočina

Přidej komentář jako první k "Krátký seminář o dobrovolnictví v Maďarsku"

Zanechte komentář