Krkonošský umělecko-mediální festival (KUMF)

O víkendu 21. a 22. dubna 2012 se v KD Střelnice ve Vrchlabí uskutečnil 4. ročník KUMF. Cílem tohoto projektu bylo, seznámit děti a mládež s prací moderátora , muzikálového herce, člena filmového štábu a fotografa. Tento festival byl určen pro děti od 11. do 18. let. Každý, kdo si některý z uvedených oborů vybral, byl na začátku KUMF přiřazen do své dílny, kde ho po celý víkend zaučoval v daném oboru jeho zkušený lektor. Já jsem si vybral moderátorskou dílnu, v níž bylo včetně mne 7 dětí, čtyři dívky a tři chlapci. Lektorem naší dílny byl moderátor Petr Ticháček, kterého můžete znát třeba z Rádia Černá Hora, Rádia Kiss 98, TV Óčko, TV Metropol apod. S Petrem jsme se po celý víkend v příjemné atmo- sféře věnovali přípravám na závěrečný galavečer, jenž naše dílna moderovala. Kromě naší dílny se na galavečer pochopitelně připravovaly i ostatní dílny.

Fotografická dílna Pavly Mendřické, filmová dílna Dušana Krejdla a v neposlední řadě muzikálová dílna Evy Vlkové. Tuto dílnu mimo jiné podpořili i muzikáloví a filmoví herci, Míša Doubravová a Milan Peroutka. Úplně na začátku tohoto festivalu se však naší dílně věnovala paní Jana Tauchmanová. která měla původně vést dílnu zpravodajství. Tato dílna však byla stejně jako loutková a taneční dílna pro malý zájem zrušena. Tak jsme si tedy mohli alespoň na chvíli vyzkoušet tuto práci.

Nejprve jsme získávali co nejvíce informací od zástupců stavebnice Merkur, abychom o této stavebnici mohli napsat článek. Tuto stavebnici s dlouholetou tradicí jste si všichni mohli prohlédnou či zakoupit v prostorách, kde KUMF probíhal. Po sepsání krátkého článku, nám ještě paní Tauchmanová pustila a vyprávěla o největších přebreptech, které během svého doposavadního zpravodajského života zažila. Poté už dorazil Petr a začali jsme se zabývat moderací. Do oběda jsme se pomalu začali věnovat přípravám na nedělní galavečer. Po dobrém obědě jsme se přípravám už začali věnovat plnou parou. Jednalo se o vymýšlení otázek na jednotlivé členy a lektory dílen, na besedu s Martinem Veselovským … Dále také naše dílna vymýšlela krátké události z terénu. Těmto záležitostem jsme se věnovali až do 17:50 kdy začala velmi zajímavá a vtipná beseda s hercem, režisérem, scénáristou Tomášem Magnuskem, který mimochodem tyto funkce vykonával i ve všem prozatimních dílech Bastardů. Pan Magnusek nám po celou dobu besedy vyprávěl o svých příhodách s dětmi, o chlebíčkách či o sexu. Po skončení besedy s panem Magnuskem se již všichni rozešli, popřípadě rozjeli do svých domovů nebo hotelů ,ve kterých byli ubytováni. Druhý den, v neděli jsme opět nacvičovali na galaprogram až do oběda. Po obědě už následovaly poslední přípravy. Asi okolo půl čtrvrté začala beseda s vynikajícím českým publicistou Martinem Veselovským, jenž jsme my, zástupci moderátorské dílny uvedli a odmoderovali. Po této poutavé besedě přišla řada na představení jednotlivých dílen, jenž na galaprogramu ukázali vše, co se během víkendu naučili. Naše dílna vytvořila zprávy z terénu do Událostí, komentářu které Martin Veselovský odmoderoval. Moji kolegové z moderátorské dílny některé účastníky z ostatních dílen a jejich lektora vyzpovídali. Já jsem na závěr položil několik otázek již zmiňovanému Milanu Peroutkovi a Míše Doubravové. Kromě toho při galaprogramu udělal Martin Veselovský krátký rozhovor s „nejvyšším Merkurem“, panem Křížem. Poté paní Jana Tauchmanová a Petr Ticháček všem sponzorům a účastníkům poděkovali, pronesli pár slov, a následovala už jenom krátká kulturní vložka , které jsem se ujal. Vystoupil jsem na jeviště v hasičském úboru a řekl jsem vtipný úryvek z filmu Hoří, má panenko. Kromě naší dílny se ještě filmu Hoří má panenko, či jeho režisérovi , panu Formanovi , věnovala i filmová a muzikálová dílna. Filmová dílna natočila film Medvěd, má panenko a muzikálová dílna ztvárnila Formanův muzikál Vlasy . Tento festival byl tedy celý věnován Miloši Formanovi, protože právě v prostorech KD Střelnice natočil tento film. Velmi nás potěšilo, že jsme během galavečeru zaznamenali pozitivní ohlasy. Největší úspěch měl u publika především již zmiňovaný film Medvěd, má panenko a muzikál Vlasy
v podání muzikálové dílny. Pátý ročník KUMF se příští rok uskuteční opět po dvou letech v Jilemnici. Touto cestou bych Vás na něj chtěl všechny pozvat . Pokud by jste se o tomto festivalu chtěli dozvědět ještě víc, stačí najet na jeho webové stránky: www.kumf.cz .

 

Autor: Tomáš Brož, ZŠ Komenského 288, Jilemnice

-

Lenka Sedláčková, regionální redaktor, ICM Jilemnice

 

 

 

Přidej komentář jako první k "Krkonošský umělecko-mediální festival (KUMF)"

Zanechte komentář