KULTURNÍ DNY V PROSTĚJOVĚ (RAINBOW GALLERY A PROSTOR)

01 uvodni foto (1)

Už přes rok v Prostějově pořádám tzv. kulturní dny. Jedná se o den, kdy proběhne vernisáž v Rainbow gallery v kulturním klubu DUHA Prostějov na Školní ulici a poté v kavárně Prostor na Úprkově ulici. Do Rainbow gallery se snažím zvát spíše erudované umělce české scény a v Prostoru vystavují mladí umělci a studenti umění. Občas v Prostoru proběhne i koncert – už se nám zde představilo Olomoucké alternativní elektro uskupení LEBANON a Prostějovský DJ – W I E R D S K Y (Kamil Pravec).

Posledním takovým dnem byl 2. únor. V Rainbow gallery prezentovali svoje nové umělecké počiny studenti ateliéru VIDEO/MULTIMEDIA/PERFORMANCE Fakulty umění Ostravské univerzity. Vystavovali společně se svými pedagogy – odbornou asistentkou MgA. Barborou Mikudovou a známým ostravským umělcem a zakladatelem tohoto ateliéru doc. Mgr. Jiřím Surůvkou. Na výstavě představili klasické formy uměleckého vyjádření – malbu, sochu, kresbu, ale i netradiční instalace a videoprojekce. Tento atelier pořádá každé dva roky performance festival MALAMUT, kam jsou zváni jak čeští, tak zahraniční umělci, kteří se tímto netradičním druhem umění zabývají.

Po vernisáži v Rainbow gallery, která vždy probíhá v 17:00, proběhla vernisáž a koncert kapely München Konflikt v Prostoru – v 19:00. Na výstavě umělci představili fotografie, kresby a objekty, které bezprostředně souvisí s jejich skupinou a poté následoval koncert. V kapele jsou čtyři hudebníci, kteří jsou zároveň studenti umění. Jakub Černý a Vojtěch Kovařík studují kresbu na Fakultě umění Ostravské univerzity, Michaela Rožnovská studuje atelier Video/Multimedia/Performance na téže fakultě a Barbora Kutinová s pseudonymem Barbora Kriminal je studentkou atelieru Intermedií Mileny Dopitové na Pražské Akademii výtvarných umění. Kapela má také velice zajímavý vizuální styl a jejich napojení na uměleckou scénu je z jejich hudebních počinů zřetelné.

foto 02Skupina München Konflikt v Prostoru

Další kulturní den v Prostějově proběhne 22. února. V Rainbow gallery půjde o společnou výstavu doc. Mgr. Petra Lysáčka a skupiny In Saček Veritas, která vznikla v jeho atelieru Intermédia na Fakultě umění Ostravské univerzity.  Výstava se jmenuje Petr in Saček. Petr Lysáček je umělec, který se erudoval na ostravské scéně a teď žije v Praze. Na výtvarnou scénu společně s Jiřím Surůvkou vstoupil v 90. letech. Skupina In Saček Veritas je nestálým uskupením umělců. Netvoří klasické umělecké artefakty, snaží se umění žít a prožitky zachycovat video dokumentací. Známé jsou jejich živé obrazy. Manifest skupiny:  Jsme myšlenka stojící mimo čas, nesoucí posedlosti, vášně a touhy. Naší snahou je vdechnout význam zdánlivě bezvýznamnému, banálnímu a nepotřebnému. Můžeme i sáčku přiznat velkou důležitost. V postavení mimo čas je každé umění pouze myšlenkou a jakákoli myšlenka má potom hodnotu uměleckého artefaktu.

foto 03 Pozvánka k výstavě Petr in Saček

Po vernisáži výstavy Petr in Saček v Rainbow gallery, která proběhne v 17:00, navážeme v Prostoru další vernisáží, a to Matěje Damka s názvem Existformat, která začne v 19:00. Matěj Damek je fotograf, který studuje Ateliér reklamní fotografie na Univerzitě Tomáši Bati ve Zlíně. Jeho tvorba zaznamenává samotnou existenci.

Jsem moc rád, že se v Prostějově najdou lidé, kteří mají zájem o kulturu, a doufám, že budou přibývat.

 

Autor: Mira Macík

Zdroj fotografií: facebook Rainbow gallery a Prostor

Stanislava Rotterová, regionální redaktor, ICM Prostějov