Leonie a Valentin – noví zahraniční dobrovolníci v Ostravě

ICM article picture

Kdo jsme a co jsme doteď dělali?

 

Leonie:

“Jmenuju se Leonie, je mi 18 a pocházím z malého města v Německu. Ráda hraju na kytaru a jezdím na longboardu. Často mě můžete potkat na koncertech, básnických setkáních nebo u ohně
s kamarády. Myslím si, že jsem přemýšlivý a milý člověk a hodně mě zajímá filozofie a jazyky.

Před nedávnem jsem odmaturovala a po mém dobrovolnickém projektu se chystám jít na univerzitu. Doufám, že se během pobytu tady rozmyslím, co půjdu studovat.”

Valentin:

“Jmenuju se Valentin Angevin, jsem ze severu Francie a je mi 23 let. Mám rád spoustu věcí jako historii, kulturu, hudbu, rád chodím do muzeí a do kina. Zajímá mě gastronomie, chodím rád do přírody a taky ven se svými přáteli. Jsem společenský, upřímný a optimistický. Moje oblíbená motta zní: “Užívej dne” a “Kde je vůle, je i cesta”.

Žil jsem 5 let v Lille, ve městě, kde jsem studoval obchodní management. Nedávno jsem získal titul magistra v oboru řízení lidských zdrojů. A teď začíná moje nové dobrodružství díky dobrovolnickému projektu v Ostravě.”

 

  • Co je to dobrovolnický project?

Leonie:

“Dobrovolnické projekty jsou realizované pod programem Erasmus+. Je to možnost, jak vycestovat za prací jako dobrovolník do ciziny až na jeden rok. Můžete jet nejen do zemí EU, ale I do partnerkých zemí, jako je třeba Turecko nebo Rusko. Cílem těchto projektů je zapojit se do fungování nějaké organizace, které se věnují různým oblastem činností. Může to být organizace zabývající se neformálním vzděláváním, sportem nebo třeba ochranou zvířat. Možností je opravdu hodně a každý si může vybrat to, co je mu blízké.”

 

  • Jak dobrovolnické projekty fungují?

Valentin:

“Dobrovolník se naplno zapojí do aktivit organizace, která ho má na starosti. Pracuje 30-35 hodin týdně. Hlavním cílem je, aby se během svého projektu dobrovolník I něco naučil a získal nové zkušenosti, které mu třeba pomůžou v budoucnu pomoci najít novou práci. Všechno je hrazeno
z projektu – ubytování, jízdné do práce a k tomu ještě dostává každý kapesné a příspěvek na stravu.”

 

  • Proč jsme se rozhodli stát se dobrovolníky?

Valentin:

Pro mě je to velká možnost, jak se cítit vice užitečným a získat nové zkušenosti. Je to taky velké dobrodružství, které bude trvat skoro rok. Budu moct poznávat novou zemi a kulturu, místní gastronomii a hlavně chci poznat nové lidi. Stát se dobrovolníkem je pro mě I osobní výzvou, kdy chci vyzkoušet své schopnosti a naučit se žít v novém prostředí.”

Leonie:

“Stát se dobrovolníkem je pro mě úžasnou příležitostí, jak žít v cizině, stát se vice samostatnou a také být potřebnou a pomáhat jiným. Vím, že se během tohoto roku naučím spoustu věcí, poznám nové lidi a kluturu a na tohle se vážně moc těším.”

 

  • A jaká je naše zkušenost teď na začátku?

Valentin:

“Už když jsem se dozvěděl, že mě přijali do projektu, moc jsem se těšil na tohle nové dobrodružství. Do Ostravy jsem přijel 1. září. Na nádraží mě velmi mile přivítali Veronika a Petr, pracovníci
z organizace Trendum, kde jsem se stal dobrovolníkem. Pomalu jsem si začal zařizovat svůj nový domov a hned první týden jsem se i s ostatními dobrovolníky zúčastnil teambuldingu, který pro nás naše organizace zorganizovala. Lépe jsme se poznali, zahráli jsme si hry a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o České republice a naší práci a projektech. Tenhle týden mi pomohl vice navázat kontakty s ostatními a teď se ještě více teším na to, až se ze mě stane člen Trendum týmu.”

Leonie:

“Náš první týden byl úžasný. Poznali jsme naše kooridnátory, kteří se o nás budou starat, naše kouče, kteří nám budou dělat podporu během našich projektů a taky ostatní dobrovolníky. Všichni tady jsou moc milí a teď můžu říct, že mám kamarády z různých zemí Evropy. Všichni jsme společně začali vice poznávat Ostravu a objevili jsme první restaurace a bary. I když to bylo s jazykovou bariérou někdy náročné se domluvite, zvládli jsme to a o to víc se teď teším na lekce češtiny. Uvidíme, jak moc se mi v ní bude dařit.”

Pro ICM Ostrava
Veronika Geryková