Letní brigády. Mám vůbec šanci?

Leckterá Informační centra pro mládež se dlouhodobě zabývají i problematikou možností krátkodobých pracovních příležitostí, stručněji brigád, nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Brigády neorganizují , nejsou pracovními agenturami. Přesto se snaží pro své klienty udělat „něco“ navíc, tak jako třeba Informační centrum pro mládež v Táboře.

Zdejší íčko, byť v současných dobrovolnických podmínkách, pravidelně zpracovává a distribuuje informační soubory právě o nabídkách brigád v tuzemsku i zahraničí. Jak to dle zdejších dobrovolníků v této tolik žádané oblasti služeb aktuálně vypadá? Jsou vůbec nějaké šance pro zájemce sehnat brigádu alespoň na léto? Je patrný nějaký posun v nabídkách tuzemských a zahraničních?

Ano, je. A nejedná se o nějaký posun v řádu dnů. Jednoduše a prostě – situace na trhu práce není pro zájemce z řad studentů příznivá jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Sehnat třeba brigádu hlavně v místech a regionech alespoň na letní prázdniny je čím dál tím větší problém. Mimo jiné i proto, že zprostředkovatelny či agentury práce zpravidla sídlí jen ve velkých aglomeracích. A snaha třeba oslovovat konkrétní podnikatelské subjekty v místech a snažit se od nich získat poptávku po brigádnicích se zpravidla i nadále míjí účinkem. V současnosti tento přístup podnikatelských subjektů v regionech vyplývá i z úrovně jejich konkrétní ekonomické situace a z toho vyplývajícího stavu pracovního trhu. Dalo by se říci, že stálicemi v oblasti brigád jsou obchodní řetězce.

Jak na tuto situaci reagují v dané oblasti v táborském íčku? V první řadě tím, že „neodpálkovávají“ zájemce o sehnání brigády konstatováním, že prostě nic není, nic se nedá sehnat. V táborském íčku jsou natolik zkušení, že se nesoustřeďují jen třeba na jednu či několik příležitostí, které se jim podaří nalézt v daném týdnu. Ví například o tom, že různí zadavatelé brigád v podstatě i nadále „putují“ po jednotlivých místech regionu. Prostě v nějakém časovém horizontu nabízejí obdobnou příležitost i v jiných místech. Íčko se proto nespokojuje jen s pátráním v okruhu své nejbližší působnosti. Sleduje a vyhledává nabídky v celém Jihočeském kraji. Posléze je výběrovým způsobem zpracovává a doporučuje zájemcům – pokud tě zaujala nabídka zadavatele třeba v Písku, nepřehlížej ji a nevzdávej se. Kontaktuj zadavatele s tím, že o tuto nabídku, popřípadě i další nabídky máš zájem, pokud je zadavatel bude realizovat třeba i v místě tvého bydliště. Zpravidla si tě příslušný zadavatel zařadí do svého adresáře potencionálních brigádníků a následně tě třeba osloví sám. Ze zpětných vazeb zdejšího íčka a jeho klientů v dané oblasti vyplývá, že když se chce, tak to i v místech „jde“, byť čím dál tím hůře.

Pokud se Vám nepodaří na léto v tuzemsku sehnat nějakou výrazně komerční brigádu, máme tu pro Vás opět zajímavou nabídku letních táborových brigád v jihočeských močálech. Brigády jsou určeny pro dívky i mladé muže, hlavní náplní je úklid posekané trávy z mokrých luk a rašelinišť v přírodních rezervacích.

Nejčastějším pracovním nástrojem bývají v případě dívek hrábě, v případě mužů vidle. Pracovní podmínky bývají náročné. Pracuje se 7 hodin denně za plat 50- 70 Kč/hod. Kromě práce je součástí akcí zpravidla i nepracovní program. Ten sestává zejména z celodenních cyklistických či pěších výletů do přírody Třeboňska, Novohradských hor, Šumavy, České Kanady či Podyjí. Občas se můžete setkat se čtením básniček či trochou společného kreslení aj. Je-li Vám více než 16 let a máte chuť pracovat a schopnost odolávat nepohodě jste vítáni. Ubytování budete ve velkém vojenském, nebo vlastním, stanu na okraji rezervace, vaření je společné, náklady se rozpočítávají mezi účastníky (cca 70 Kč/osoba./den). Vaše vybavení – kolo, doklady, holínky, pláštěnka, spacák, karimatka, teplé a náhradní oblečení.

Termíny jihočeských letních táborových brigád

12 – 24.června Přírodní památka Gebhárecký rybník v České Kanadě

26. června – 8.července Národní přírodní rezervace Brouskův mlýn v nivě říčky Stropnice na Českobudějovicku

10 – 29.července . Přírodní památka Slavkovické louky na Šumavě nedaleko Lipenské nádrže

31. července – 12.srpna Přírodní památka Kysibl v Podyjí

19. srpna – 2.září Přírodní památka Zámek na Trhovosvinensku

4– 16.září Přírodní památka Kaliště na Českobudějovicku

18 – 30.září Přírodní památka Ohrazení na Českobudějovicku a Vojenský újezd Boletice

Závazné přihlášky – písemně nebo e-mailem nejpozději 2 týdny před akcí na adresu: Ing. Jiří Marek – STROM, Chvalkov 22, 374 01 Čížkrajice. Tel.: 386 323 240, 606 445 391, e-mail: marek.chvalkov@tiscali.cz . Uvádějte nejen mailovou, ale i standardní adresu.

Zdroj ing.Jan Marek, více informací www.istrom.cz

Václav Pavlík Regionální koordinátor / redaktor Kraj Jihočeský

Přidej komentář jako první k "Letní brigády. Mám vůbec šanci?"

Zanechte komentář