Letní cestování bez rizika

Tak jsme se po roce zase dočkali – léto je za dveřmi a všichni máme plnou hlavu plánů, co všechno bychom během prázdnin chtěli stihnout a vidět. Pokud se při svých toulkách rozhodnete opustit naši vlast, rozhodně byste neměli zapomenout na cestovní pojištění.

Přestože si nikdo nepřeje, aby mu dovolenou v cizině znepříjemnil nějaký úraz či nemoc, je lepší se na tuto situaci předem připravit. Výdaje na případnou léčbu se totiž mohou vyšplhat do statisíců až milionů korun, a to i za vcelku běžná ošetření, jakými jsou různé úrazy na pláži, při sportu a v horách. Částka, za kterou lze pořídit cestovní pojištění, je pak v porovnání s těmito náklady úplně minimální.

Cestovní pojištění můžete uzavřít dvěma způsoby. Pokud víte, že se do zahraničí vydáte v průběhu roku častěji, je pro vás nejlepší variantou celoroční pojištění. To je možné pořídit už za několik stokorun, některé banky ho nabízejí i k platebním kartám. Druhou možností je jednorázové cestovní pojištění, sjednané vždy na konkrétní počet dní, které strávíte v zahraničí.

A co všechno vám cestovní pojištění pokryje? V případě úrazu či nemoci za vás pojišťovna uhradí náklady za ošetření, hospitalizaci, léčení, léky, převoz zpět do České republiky a další. Většinou bývá součástí pojištění také převoz ostatků v případě úmrtí. Některé pojišťovny mohou nabízet i další služby a je tak možné si pojištění přizpůsobit vašim potřebám.

Vždy ale mějte na paměti, že téměř každá pojišťovna má nastaveny maximální limity pojistného plnění. To znamená, že pokud náklady na léčbu překročí stanovený limit, který je uvedený v pojistné smlouvě, musí toto navýšení uhradit pacient. Pojišťovny nabízí více typů pojistek, většinou ale platí, že za vyšší limit zaplatíte také vyšší pojistné.

Při výběru cestovního pojištění také dobře zvažte, čemu se v zahraničí hodláte věnovat. Můžete si zvolit z různých typů cestovního pojištění podle zaměření cesty a míry rizika, kterému se vystavíte. Za pobyt na pláži zaplatíte méně, než pokud se vydáte na horolezeckou výpravu do hor. Nespoléhejte ale na to, že uzavřete typ pojištění za nižší částku a v případě úrazu se na to nepřijde – pojišťovny se proti takovým praktikám velice účinně brání a pokud vám prokážou porušení pojistné smlouvy, odmítnou vám léčebné výlohy zaplatit.

Nevyplatí se spoléhat ani na Evropský zdravotní průkaz, i když cestujete pouze po zemích Evropské unie. Přestože máte při pobytu v těchto zemích nárok na zdravotní péči hrazenou českými zdravotními pojišťovnami, mohou po vás vyžadovat vysokou spoluúčast. Buďte připraveni také na to, že i v případě, kdy vám pojišťovna zákrok proplatí, bývá často zvykem zaplatit jej na místě v hotovosti a o tuto částku pak zpětně požádat až po návratu do vlasti.

Cestovní pojištění představuje jistotu, že v případě zdravotní komplikace v zahraničí nebudete muset řešit ještě problém finanční. Je ale potřeba důkladně si prostudovat podmínky pojistné smlouvy ještě před jejím podpisem a nastavit si je tak, aby vyhovovaly právě vám.

_

Petra Šteflová, ICM DDM hl. m Prahy

Přidej komentář jako první k "Letní cestování bez rizika"

Zanechte komentář