Letní dobrodružství

IMG_8206

Ačkoli internet je plný nabídek a výzev, kam vyrazit za prací do zahraničí, o to náročnější může být výběr.

Co je lepší – placená stáž, work&travel, studijní pobyt nebo vyrazit “naslepo a na vlastní pěst”?

 

V mém případě to byla cesta do neznáma, bez jakékoli agentury. Mojí jedinou a největší podporou byla kamarádka z vysoké školy, která posledních pár let pracuje na různých místech Evropy a její oblíbenou letní destinací je španělský ostrov Mallorca, který se řadí mezi Baleárské ostrovy. Když mi tedy napsala, že si spolu s další kamarádkou rezervovala apartmán na Mallorce, zařídila práci a mají k dispozici jednu volnou postel, nebylo nad čím váhat.

IMG_8625

Ačkoli mé rozhodnutí provázely obavy typu – najdu práci uprostřed sezóny (odjížděla jsem z ČR v červenci)? Najdu práci, když nemluvím španělsky a anglicky ne zrovna obstojně? A navíc, co mohu nabídnout, když nemám skoro žádné zkušenosti jako servírka? Přesto jsem se rozhodla a vyrazila. 

IMG_8168

Samozřejmě nic není jen tak a mé první kroky vedly na portál eures.cz.  Na tomto portálu se dozvíš základní a ověřené informace ohledně práce v jednotlivých zemích EU. Mallorca je poměrně malý ostrov, který je známý tím, že zde najdeš převážně sezónní práci. Každá oblast je rovněž známá tím, kteří turisté jej převážně navštěvují. V mém případě to jsou anglicky mluvící turisté, takže se obejdu i bez španělštiny, i když nutno dodat, že nějaké ty základy se vždycky hodí. Nejčastěji tu seženeš práci v restauraci, a tak se připrav na komunikaci se zákazníky, šest dní práce a jeden den volna. Život na Mallorce není v porovnání s tím v Česku zrovna levný, a tak se nenech pohltit jen vidinou velkého výdělku, ale měj na paměti, že ubytování je zde opravdu drahé.

IMG_8641

Před svou pracovní cestou si rozhodně musíš vyřídit potřebné dokumenty (některé z nich až na místě), toho je však plný internet. Obrátit se můžeš i na mě nebo se porozhlédni ve facebookové skupině typu – Češi a Slováci na Mallorce, Jobs in Mallorca, jsou snadno dohledatelné. Práci je vždy nejlepší hledat až na místě, málokterý zaměstnavatel dává pracovní nabídky online a navíc, při osobním setkání si můžeš alespoň prohlédnout místo své potenciální práce.

 

Mallorca je ostrov malý, ale krásný, a tak se nikdy nebudeš nudit. Ať už si půjčíš kolo nebo auto, vždycky narazíš na nějaká zákoutí, ukryté pláže s blankytně modrou vodou a hlavně hromadou milých a vstřícných lidí. Neboj se tak vyrazit i mimo letovisko, protože vesničky a města jako Valldemossa nebo třeba Deià, tě svojí typickou španělskou atmosférou pohltí natolik, že se na tento ostrov budeš chtít určitě ještě v budoucnu vrátit!

 

ICM Prostějov, Ivana Kocourková