Let’s go, studenti a design

Mezi nejobleženější stánky na říjnovém veletrhu vzdělávacích příležitostí Educa Jobdays Liberec 2010 rozhodně patřila expozice Střední umělecké školy v Liberci s.r.o. Velkou zásluhu na tom měli studenti této školy. Svým šarmem, prezentačními schopnostmi a v neposlední řadě i díky ovládání moderních grafických technologií, si získali nejedno děvče, které prošlo kolem. Kdo by nechtěl profesionálně zpracovanou fotografii vytvořenou a vytisknutou přímo na místě?

V dílně litografie, archiv školy

V dílně litografie, archiv školy

Využila jsem krátké pauzy kolem oběda, kdy sevření fanynek povolilo a došla jsem se také podívat, co zajímavého škola nabízí a čím si kluci a (ale i děvčata) z řad jejích studentů návštěvníky tak získali. Dověděla jsem se, že škola nabízí v poslední době atraktivní obory. Do příštího školního roku, tedy 2011/2012 nastoupí po ptanícti žácích v oborech Grafický design a také v novém oboru Užitá fotografie a média. Studenti školy mají k dispozici moderní vybavení a také vlastní grafické studio Hnízdo, kde vám připraví nové logo, propagační tiskoviny, nebo třeba nové webovky. A škola se také zapojuje do zajímavých projektů. Nedávno se svým projektem zapojili do Školy pro udržitelný rozvoj a nyní se připravují na čerstvě schválený projekt AntiXeno. A studenti se pouštějí i do vlastních akcí. O jedné z nich, studentské iniciativě Let’s Go jsem si povídala s Petrem „Bedikkem“ Vojtěchem.

„Let’s go je to parta studentů ze čtvrtého ročníku střední umělecké školy a v první řadě chceme přinášet reportáže o tom, co se u nás děje ve světě designu. Teď jsme byli na Dekadenci, to byla naše první práce, pak jsme byli na Bienále v Praze. Chceme si vytvořit vlastní pohled. Určitě budeme spolupracovat s dalšími umělci i organizacemi. Jde nám o to, aby se design dostal více do povědomí lidí, protože se nám zdá, že tady o něj lidi nemají takový zájem. Chceme jim ukázat, že i design má svůj význam. Budeme pořádat proto i vlastní výstavy nebo pomáhat dalším mladým umělcům, když přijdou s nějakým dobrým nápadem, jsme v tomhle hodně otevřený. Momentálně jsme v týmu čtyři studenti a každý jsme zaměřený jiným směrem. Což je výhoda, protože když si dáme nějaké téma, tak jsme schopný na to vytvořit velký spektrum různých prací a popřípadě pak z toho udělat výstavu, když to dopadne nějak zajímavě. Budeme na škole spolupracovat na školním projektu Antixeno a dalších akcích.

Také chceme pořádat různé grafické soutěže pro veřejnost. Jako první připravujeme soutěž pro děti ze základních škol, dětských domovů a Jedličkova ústavu. Myslíme si, že takových akcí není nikdy dost.“

Škola má s projekty a zajímavými aktivitami již zkušenosti a bohužel ne vždy úplně pozitivní. Zapojili se také do programu Škola pro udržitelný život. Zajímavý nápad a úspěšná první fáze nakonec nedostala zelenou od liberecké radnice.

„Městu se to nehodilo do plánu. Měli jsme staré záběry, které nebyly nikdy publikované,“ vysvětluje mi obsah projektu pan učitel Jelínek. „Jeden náš student je objevil na půdě a v žádných knihách o Liberci nejsou, takže jde opravdu o unikátní záběry. Celý ten projekt byl postaven na tom, že lidé už neznají své město tak, jak vypadalo dřív a neznají ho především nově příchozí. První procházka byl takový okruh kolem centra. Vytipovali jsme místa, která byla na starých fotografiích a místa, odkud nejpravděpodobněji byly fotografie pořízené. Měli jsme na to připravené takové stojánky s popisem. Všechno bylo schválené a s projektem jsme vlastně prošli výběrovou komisí, takže myslím, že to bylo opravdu dobré. Podílela se na tom spousta studentů, kteří připravovali grafiku tabulí, ale potom se to asi nějak nehodilo do koncepce města a k realizaci už nedošlo.“ A to je určitě škoda. Třeba se s novým vedením radnice ještě podaří projekt zrealizovat do úplného konce. V každém případě se žáci na škole naučí nejen umělecké dovednosti, ale získají i praktické zkušenosti, bez kterých se v praxi těžko obejdou.

Zaujala vás tahle škola? Pokud byste na ní chtěli v budoucnu studovat, tak už začněte s přípravou! Přijímací řízení se skládá z talentové zkoušky a ta proběhne už v lednu. Navíc si musíte přinést alespoň 10 domácích prací. Připravit se na to můžete přímo pod vedením pedagogů školy, ve čtvrtečních večerních přípravných kurzech.

www.suslib.cz, www.letsg.org

Úvodní obrázek: zdroj http://www.nataliedee.com/

Petra Handlířová, Regionální koordinátorka-redaktorka, Kraj Liberecký

Přidej komentář jako první k "Let’s go, studenti a design"

Zanechte komentář