Lukyn na Slovensku

V tomto článku bych se s Vámi chtěl podělit o můj prakticky první zážitek ze Slovenska (jednou jsem už na Slovensku byl, ale to jsem jel vlakem, který dorazil do Košic v pět večer, když byla tma a ráno jsem jel domu už v sedm ráno, takže krom plesu, na kterém jsem byl, jsem nic jiného neviděl).

Proč Slovensko? Má přítelkyně pochází ze Slovenska. Máme takový mezinárodní vztah. Já jsem původem z Vietnamu a žiju v Čechách a ona je Slovenka a potkali jsme se na erasmu v Itálii a od té doby jsme spolu. Jelikož moje přítelkyně jela na další erasmus do Prahy, tak jsem na Slovensku do této doby nebyl. Avšak v Praze byla jen na zimní semestr.

Konečně jsem měl ve škole volno (půlka hodin mi odpadla a neměl jsem ještě ani jednu absenci, takže jsem si mohl na pár dní dovolit odjet). Koupil jsem si jízdenku na autobus do Košic od Studentagency, která mě stála s kartou ISIC 267 Kč. Zpátky jsem jel vlakem z Košic s Regiojetem za 554Kč (šlo to i za 227 Kč, ale nechtěl jsem jet osm hodin v kupé s šesti lidmi, kde bych si nemohl ani natáhnout nohy, takže jsem si koupil dražší lístek do Relax třídy, kde jsou mnohem pohodlnější sedačky.

Ráno jsem měl ještě školu, poté jsem si zašel na oběd do menzy, a pak jsem jel vlakem na Masarykovo nádraží. Odtud to bylo cca deset minut pěšky na Florenc, odkud mi jel vlak do Bratislavy. Cesta mi utekla celkem rychle a stihl jsem dokoukat dva filmy. Do Bratislavy jsem dorazil ve 21:15, kde už na mě čekala má přítelkyně. Trolejbusem za 30 centů (studentský lístek) jsme jeli na hlavní nádraží. Měl jsem hrozný hlad a na vlakovém nádraží byly pouze pochybné stánky s jídlem. Hlad byl však velký, proto jsem si dal kuřecí řízek v housce, který nikomu nedoporučuji! Později jsem se dozvěděl od švagra mé přítelkyně, že tam platí pravidlo, že si nikdy nemáte dávat nic z nádraží…pozdě :D

 

Vlaky a zahraniční studenti

Teď bych udělal menší vsuvku o tom, jak pro mě, jakožto studenta z Čech, bylo náročné jezdit vlakem na Slovensku. Na Slovensku se všude používá ISIC jako studentská karta. V Čechách ho skoro nikdo nemá, protože se moc lidem nevyplácí. Já ho ale mám z toho důvodu, že s ním mám slevy na autobusy a vlaky od Studentagency.

Na Slovensku mají všichni studenti vlaky zdarma. Ještě před tím, než jsem jel na Slovensko, jsem našel na internetu, že lístky zdarma mají i všichni studenti z EU, stačí mít pouze fotografii a potvrzení o studiu, všechno jsem si s sebou vzal. Šel jsem si tedy k okýnku vybavit tzv. nulovou kartičku. Paní u okýnka mi dala formulář, který jsem vyplnil a předal jsem jí ho. Ona mi ho však vrátila s tím, že ten papír musí být potvrzený od školy. Takže mi mohla akorát prodat lístek se studentskou slevou do města Senec, kde bydlí sestra mé přítelkyně. Je to do Bratislavy cca 20 minut vlakem.

Ale slovenské ISIC karty v sobě mají čipy, takže mi má karta nefungovala a musel jsem doplatit zbytek jízdenky. Nakonec mi kartičku udělali až v Košicích. Na ostatních stanicích s tím byl stále problém. Takže pokud si kartičku budete chtít udělat, nenechte se odbýt!

Vždy, když budete chtít jet vlakem, musíte jít k okénku a požádat o tzv. Nulový/bezplatný lístek.

teplice

Šaty

Jelikož sestra mé přítelkyně bude mít svatbu, tak se sháněly šaty pro družičky. Hledali na Slovensku, ale žádné pěkné levné nenašly, tak jsme se vydali do polského města Cieszyn, kde nakonec družičky sehnaly na polských trzích za 50 eur.

 

Brynza

Určitě jste už všichni slyšeli o slavné Slovenské brynze (nevím jak vy, ale většinou jsem ze strany Čechů neslyšel moc kladné recenze). Já jsem doposud brynzu ještě nikdy neměl. Halušky jsem měl vždy jen se zelím a s uzeným. Chtěl jsem je tedy ochutnat. Mamka mé přítelkyně mi uvařila hned tři jídla, které obsahovaly brynzu. Ta nebyla kupovaná, ale přímo domácí (co je domácí, to je nejlepší). Uvařila tradiční halušky a dva druhy pirohů. V haluškách byla i domácí slaninka osmažená na cibulce. Všechno bylo opravdu vynikající, vůbec jsem nečekal, že by mi to mohlo tolik chutnat.

Ale když jsem si brynzové halušky dával v restauraci, už mi tak moc nechutnaly, holt na domácí poctivou brynzu nic nemá. :)

teplice2

 

Lukáš, ICM Teplice

Přidej komentář jako první k "Lukyn na Slovensku"

Zanechte komentář