Lyže, nebo snowboard?

image3344

I když letošní zima svým průběhem k zimním radovánkám příliš neláká, přesto se zdá, že řada sjezdovek udržuje své tratě v provozuschopném stavu. Ať už jste poprvé na svahu během nějakého lyžařského kurzu, nebo se rozhodujete vyrazit spolu s rodiči a spolužáky, jistě přemýšlíte o nevýhodách a výhodách lyží, či snowboardu. Takže přinášíme krátké zamyšlení a porovnání obou nástrojů pro generování nespočtu zimních radovánek. Otázka tedy zní, vyzkoušet lyže nebo snowboard? Anebo jste zkušený lyžař a máte chuť vyzkoušet jízdu na snowboardu? Tak právě pro vás přinášíme v našem článku několik základních informací a dobře míněných rad.

V následujícím textu se spolu s instruktory lyžování a snowboardingu ze Střediska volného času v Pohořelicích pokusíme rozebrat rozdíly mezi oběma sportovními aktivitami, abyste se sami mohli rozhodnout, co bude pro vás zajímavější. Nakonec vždy bude záležet jen na vás, v čem dosáhnete lepší dovednosti a především na vašich možnostech a možnostech rodičů. Lyžovaní i snowboarding jsou jistě podobné v tom, že v obou případech jde o spouštění se z kopce dolů a oba sporty přinášejí nespočetné hodiny zábavy a potěšení z pohybu na čerstvém vzduchu. Navzdory tomu je však možné najít určité rozdíly:
Snowboardisté často posedávají na svahu a oddychují, tedy pokud nebrázdí sjezdovku. Na druhé straně lyžaři jsou převážně vzpřímení a k udržení stability v klidu či za jízdy si pomáhají hůlkami. Jak se zdá, a z evidence úrazů vyplývá, snowboarding je o mnoho méně náročný na kolena než lyžovaní. Zranění kolen není až tak časté jako při lyžovaní. Při snowboardovaní však dochází k neporovnatelně většímu namáhání zápěstí a tím rizikem úrazu a bez chráničů může ježdění na snowboardu skončit nepříjemnou zlomeninou.
Pokud začnete se snowboardingem, musíte zapomenout na pomoc hůlek, které jste používali při lyžování. Zkrátka možnost odrážení se, například na rovince, nebo ve frontě na vlek vám, zůstává zapovězena. Přestanete milovat rovné plochy a začnete milovat stále víc a víc jízdu v hlubokém a měkkém sněhu. Co se týká jízdních vlastností, tak vězte, že snowboard je lepší na jízdu v prašanu, ale lyže jsou jistější na nerovném terénu a na zledovatělé sjezdovce.
Pád na snowboardu je stejně nepříjemný jako pád na lyžích, avšak vstát a jet dál je jednodušší na snowboardu a časem je možno nabýt mistrovskou zručnost, potom pád a vstávání můžou vypadat jako zamýšlená součást jízdy. Lyžařovi chvíli trvá, než si posbírá lyže po svahu, oklepe se z pádu a opět se vydá směrem dolů.
Pokud vám jde jen o rychlost a nic víc než rychlost, tak potom budete muset uznat prvenství lyžařům! Je to otázka fyziky a také odvahy, protože snowboard je díky polovičnímu počtu hran zkrátka mnohem méně stabilní než dvojice lyží. Jistě o tom svědčí i porovnání rychlostních rekordů lyžařů a snowboardistů ve vrcholovém sportu: lyžaři jsou výrazně rychlejší! Prostě to tak je.

Pokud toužíte přejít od lyžování ke snowboardu, není problém. Lyžař zná techniku pádů, rozlišuje a dokáže číst sníh, umí nakládat s rovnováhou a stabilitou, zakusil opojný pocit jízdy a dokáže korigovat rychlost směrem ze svahu. Takže, ať už na lyžích jezdíte několik let a zvládli jste techniku jízdy na upravených svazích, možná je čas na změnu! Jistě okolo sebe vidíte své přátele, kteří celý život jezdí na snowboardu a i oni si myslí, že byste to měli zkusit! Myslí vám proletí otázky: „Měl bych to zkusit? Je to těžké? Bude díky mnohaletým zkušenostem z jízdy na lyžích učení jízdy na snowboardu lehčí?“ Odpověď zní: „Pravděpodobně ano, tedy do jisté míry.“
Vzhledem k předcházejícím zkušenostem a znalostem povrchu sjezdovky, je předpoklad, že nebudete mít ani problém s rychlou jízdou směrem dolů. Očekává se, že jako lyžař budete znát i hranění, smýkání, řezání oblouků a carving. Avšak, stejně jako jiní začátečníci, i přes předchozí zkušenosti na lyžích je vhodné zvážit absolvování nějakého kurzu snowboardingu, nebo si alespoň přečíst o technikách a o základních manévrech, nebo poprosit kamaráda, aby si na vás našel čas a zasvětil vás do techniky jízdy. Každý sebelepší lyžař však musí počítat s tím, že v počátečních fázích tréninku se nevyhnete pádům na ruce i záda, a tím pádem bolesti zadku a plným ústům sněhu od pádů, které si užijete během prvního dne trénování, dokud se nenaučíte padat správně.

Mnozí lyžaři si počínají velmi dobře a už po pár dnech zvládnou základy jízdy na snowboardu, ale je to individuální jako všechny jiné sportovní aktivity. Závisí na každém jednotlivci, jak rychle po získání základů se bude zdokonalovat a dosáhne určité úrovně dovednosti jízdy na snowboardu. Ale přesně tak, jak to bylo u lyžování i u snowboardu, to nepůjde bez tréninku a bez pravidelnější návštěvy sjezdovek. Takže neočekávejte, že po pár dnech tréninku se z vás stane freerider. Ať už se rozhodnete pro lyže nebo snowboard, je nesmírně důležité, abyste strávili na svahu s přáteli hodně zábavy a pohody, a při zachování bezpečnosti a opatrnosti se bez úrazu vrátili zpátky domů.

 

 

Antonín Tomeček
Dušan Hauser

instruktoři lyžování a snowboardingu
ICM SVČ Pohořelice

Přidej komentář jako první k "Lyže, nebo snowboard?"

Zanechte komentář