Lze skloubit práci a studium?

summer-office-student-work

Prestižní americké univerzity umožní studovat na plný úvazek, vysokoškolák v České republice je často nucen skloubit studium s prací. Mnozí studenti tak  svoji kariéru nastartují již na vysoké škole. V České republice pracuje více než 65% vysokoškoláků.

Proč práce při studiu?

Nejčastější motivací, proč pracovat při studiu, jsou peníze navíc. To platí zejména pro studenty, kteří nežijí s rodiči. Absolventi bez praxe jsou na trhu práce velmi ohroženou skupinkou. Zaměstnavatelé považují za samozřejmost, že se uchazeč o zaměstnání snažil sbírat praxi již během samotného studia. Pokud nepracujete, pouze studujete, jste proto v nevýhodě.

Lze skloubit studium a práci?

Práce při studiu je velmi ceněná. Student získá nejen pracovní návyky, ale díky tomu, že je náš systém vzdělávání poněkud zkostnatělý a teoretický, pomůže mu získat také užitečnou praxi. Podmínkou je však najít si práci v oboru, který studujete. Největší zájem je o studenty technických oborů. Brigády a krátké práce mimo obor jsou často řešením pro ty, kdo potřebují rychlé peníze. V případě, že máte tyto práce hlavním zdrojem příjmu, stane se často, že dojde k zanedbávání studia.

Skloubit studium a práci je často náročné, především z časového hlediska. Existuje řada vysokých škol, které se snaží studenty při studiu podporovat nebo jim pomohou získat potřebnou praxi, ne vždy je to možné.

Mnoho studentů si během studia založí svou živnost, pracují jako externisti. Důvodem je, že jsou osvobozeni během studia od plateb pojištění a dalšího. Jak skloubit práci a studium? Stanovte si jasné priority, zda je pro vás důležitější práce nebo studium. Podstatné je si rozdělit svůj čas na dobu zaměstnání, přípravu do školy, samotné studium, ale není vhodné zapomínat na odpočinek.

 

Pro ICM Cheb

Hana Šnajdrová